Gdzie mieszkania staniały najmocniej. Będzie jeszcze taniej?

Przybywa miast, w których ceny mieszkań spadają, ale nadal dominują wzrosty – wynika z raportu portali Rankomat.pl i Rentier.io.

Publikacja: 30.11.2024 14:05

Oferta mieszkań rośnie.  Sprzedający, żeby znaleźć chętnego, muszą się liczyć z obniżką ceny

Oferta mieszkań rośnie. Sprzedający, żeby znaleźć chętnego, muszą się liczyć z obniżką ceny

Foto: Adobe Stock

aig

Jak pokazują dane serwisów Rankomat.pl i Rentier.io, rynek mieszkań po okresie wzrostów cen przechodzi w stan stabilizacji. Na razie miast ze wzrostami cen jest więcej (dziewięć) niż ze spadkami (osiem).

- Przeciętna zmiana miesięczna była jednak ujemna i wyniosła -0,3 proc. miesiąc do miesiąca – wskazują autorzy raportu. - W porównaniu z wrześniem najmocniej spadły ceny mieszkań w Radomiu (6 proc.), Rzeszowie (5 proc.) i Łodzi (4 proc.). Z kolei duży wzrost odnotowaliśmy w Katowicach (9 proc.).

Foto: mat.prasowe

Oferta mieszkań ciągle rośnie. „Spadki cen nie będą zbyt głębokie”  

Autorzy raportu zauważają, że spadek cen obejmujący coraz więcej miast nie jest przypadkowy. Oferta mieszkań rośnie.

- W porównaniu z wrześniem w 17 analizowanych przez nas miastach dodano o 22 proc. więcej (45,6 tys. vs 37,5 tys. we wrześniu) unikatowych ofert (po usunięciu duplikatów). Saldo aktywnych ofert wzrosło o 10 proc., do 116,5 tys. – podają.

Zdaniem analityków Rankomat.pl i Rentier.io. wiele wskazuje, że czeka nas okres stabilizacji cen, a być może nawet spadków. - Raczej nie będą one jednak zbyt głębokie, ponieważ na horyzoncie mamy obniżki stóp procentowych, a dodatkowo wciąż dość szybko rosną wynagrodzenia – wyjaśniają analitycy. - Mamy też dobre wiadomości dla osób planujących zakup nieruchomości przy wsparciu kredytu hipotecznego. Ponownie pojawiły się oferty z oprocentowaniem stałym niższym niż 7 proc.

Czytaj więcej

Ile metrów mieszkania za średnią pensję? "Miejsce na postawienie krzesła"

Jak się zmieniają ceny transakcyjne mieszkań

Autorzy raportu prezentują także dane NBP o cenach transakcyjnych. Z analiz wynika, że w III kw. na rynku pierwotnym spadki w porównaniu z II kw. pojawiły się w siedmiu badanych miastach. - Najmocniej spadły ceny w Poznaniu (-5 proc. kw./kw.), w Łodzi (- 4 proc., kw./kw.) i Szczecinie (4 proc.). – W pozostałych dziesięciu miastach ceny wciąż rosły. Przewaga wzrostów jednak spada – zaznaczają autorzy raportu.

Najmocniej zdrożały nowe mieszkania we Wrocławiu, bo aż o 9 proc. kwartał do kwartału. - Zauważalnie podskoczyły też ceny nowych mieszkań w Krakowie (4 proc.), Białymstoku (3 proc. i Katowicach (3 proc.).

Na rynku wtórnym spadków było znacznie mniej. Odnotowano je tylko w Gdańsku (-1,7 proc. kw./kw.) i Kielcach (-0,6 proc.).

Foto: mat.prasowe

- W pozostałych 15 miastach ceny nadal rosły. Trzeba jednak dodać, że rynek wtórny zawsze znacznie wolniej reaguje na pogorszenie się popytu niż rynek pierwotny. Deweloperzy to profesjonaliści, którzy na bieżąco śledzą trendy i mają szeroki dostęp do informacji o popycie – wyjaśniają analitycy Rankomat.pl i Rentier.io. - Z kolei sprzedający mieszkania na rynku wtórnym często długo nie mogą się pogodzić z tym, że sytuacja na rynku się zmieniła. Trudno jest im zaakceptować fakt, że jeśli chcą znaleźć kupca, to muszą obniżyć cenę o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czytaj więcej

Inwestować dziś czy czekać? Można stracić jeden pokój
Raporty ekonomiczne
Mało mieszkań do wzięcia od ręki. Gotowe tańsze od tych w budowie?
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Ile naprawdę płacimy za mieszkania? Dwucyfrowe roczne wzrosty cen transakcyjnych
Nieruchomości
Część flipperów odpływa z rynku. „Koniec owczego pędu”
Nieruchomości
Tomasz Ogrodzki: Musimy być pewni, co i czy budować
Nieruchomości
Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym trwa coraz dłużej