Aktualizacja: 23.02.2025 04:13 Publikacja: 19.08.2024 13:41
Popyt na mieszkania wyhamował w 2024 roku
Foto: shutterstock
- Właściciele mieszkań na własnej skórze odczuli wyhamowanie popytu na rynku. Wydłużenie czasu sprzedaży w 2024 roku potwierdziła większość obsługujących ich pośredników, którzy wzięli udział w badaniu Nieruchomosci-online.pl – mówi Rafał Bieńkowski z tego serwisu. – W przypadku mieszkań większych niż kawalerki takie doświadczenia miało 69 proc. ankietowanych.
Ofertowe ceny mieszkań używanych są stabilne z tendencją do spadków. Sprzedający, którzy długo czekają na kupca, godzą się na obniżki.
W czerwcu w porównaniu z majem spadki cen mieszkań odnotowano w 10 z 17 badanych miast – wynika z raportu Expandera i Rentier.io.
Kupujący mieszkania do kolejnej zapowiedzi programu „Na start” podchodzą z dużą ostrożnością.
Tylko 13 proc. ankietowanych deweloperów spodziewa się dalszego wzrostu cen nieruchomości. Z kolei 83 proc. ich klientów nie wierzy w spadek cen – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.
Na sześciu głównych rynkach deweloperzy oferują 51,5 tys. mieszkań. Pod koniec września 2023 r. mieli w ofercie ponad 37 tys. lokali – podaje REDNET Property Group.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas