Najem mieszkań. Tanio nie jest. Rentowność inwestycji lekko wzrosła

W ciągu pięciu lat stawki najmu mieszkań poszły w górę nawet o 30 – 50 proc. – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Czynsze już jednak mocno nie rosną.

Publikacja: 09.08.2024 16:30

Rentowność wynajmu mieszkań nieco wzrosła. Nadal jednak jest niższa niż przed rokiem

Rentowność wynajmu mieszkań nieco wzrosła. Nadal jednak jest niższa niż przed rokiem

Foto: AdobeStock

aig

Studenci ruszają na poszukiwania mieszkań na nowy rok akademicki. Autorzy raportu Expandera i Rentier.io analizują, jak od ubiegłego roku zmieniły się stawki najmu lokali w dziesięciu miastach akademickich (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Toruń, Warszawa i Wrocław).

Najem mieszkań najdroższy w Warszawie

- Najgorsze wiadomości mamy dla osób studiujących w Rzeszowie i Toruniu. Przeciętne stawki najmu mieszkań w lipcu tego roku były odpowiednio o 9,8 i 7,5 proc. wyższe niż przed rokiem – wskazują autorzy raportu Expandera i Rentier.io. - Nie ma niestety ani jednego miasta, gdzie czynsze spadły poniżej poziomu sprzed roku. Najmniejsze wzrosty odnotowaliśmy w Gdańsku (1,5 proc.), Lublinie (1,7 proc.) i Wrocławiu (1,8 proc.) – wskazują analitycy, zwracając uwagę na Warszawę, gdzie studiuje najwięcej osób. (ok. 250 tys.).

– W stolicy przeciętna stawka najmu mieszkań jest najwyższa, wynosi 77 zł za mkw. W ciągu roku czynsze wzrosły o 2,8 proc. – podają eksperci. - Kolejne kluczowe miasta akademickie to Kraków, Poznań i Wrocław, w których liczba studentów przekracza 100 tys. Tam stawki wzrosły odpowiednio o 5,6, 4,6 i 1,8 proc.

Biorąc pod uwagę wszystkie analizowane miasta, stawki we wszystkich były wyższe niż przed rokiem. Przeciętna zmiana to 4,6 proc.

Koszty najmu mieszkań w lipcu 2024 r.

Koszty najmu mieszkań w lipcu 2024 r.

Mat.prasowe

Duży skok czynszów za wynajmowane mieszkania

W ciągu ostatnich pięciu lat koszty najmu zwykle wzrosły o 30-50 proc. – Ostatnie pięć lat to przede wszystkim okres bardzo mocnego wzrostu stawek w II kw. 2022 r., czyli po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Poza tym w tym czasie mamy przewagę niewielkich wzrostów czynszów. Warto jednak dodać, że nawet niewielki wzrost liczony od wysokiego poziomu powoduje znaczące zmiany w stosunku do wcześniejszych niższych poziomów – zaznaczają autorzy raportu.

Jak dodają, odnotowane od II kwartału 2019 r. zwyżki czynszów są bardzo duże zwłaszcza z punktu widzenia studentów. - Trzeba jednak dodać, że wzrost stawek najmu jest mniejszy niż wzrost przeciętnego (62 proc.) czy minimalnego wynagrodzenia (100 proc.) w tym czasie – zaznaczają. - Sytuacja pracujących najemców w ostatnich pięciu latach teoretycznie więc się poprawiła. Na najem wydają mniejszą część pensji. W praktyce dużo zależy oczywiście od tego, jak zmieniło się wynagrodzenie konkretnej osoby.

Zmiany stawek najmu mieszkań od II kw. 2019 r. do II kw. 2024 r.

Zmiany stawek najmu mieszkań od II kw. 2019 r. do II kw. 2024 r.

Mat.prasowe

Autorzy raportu analizują też dane obejmujące drugi kwartał 2024 roku. Sprawdzili koszty najmu mieszkań o powierzchni 30 mkw., 50 mkw. i 70 mkw. - W ujęciu kwotowym najmocniej zdrożały duże mieszkania w Gdyni (plus 313 zł) i Częstochowie (plus 233 zł). Na kolejnych miejscach mamy lokale wszystkich typów w Rzeszowie – średniej wielkości (206 zł), małych (plus 145 zł) i dużych (plus 125 zł). - W przeciwieństwie do danych za sam lipiec, w zestawieniu za II kwartał mamy nieco spadków, ale w większości przypadków nie przekraczają one 50 zł. Najmocniej spadły koszty najmu dużych mieszkań w Bydgoszczy (-92 zł), małych w Toruniu (-90 zł) i Łodzi (-64 zł) oraz dużych w Białymstoku (-60 zł) – wskazują.

Mat.prasowe

Jakie zyski z inwestycji w mieszkanie na wynajem

Rentowność wynajmu mieszkań ostatnio nieco wzrosła. Nadal jednak jest niższa niż przed rokiem.

- Zastój na rynku sprzedaży mieszkań, jaki odnotowujemy w ostatnim czasie, oraz wzrosty stawek najmu, delikatnie poprawiły rentowność nowych inwestycji w mieszkania na wynajem – mówią analitycy Expandera i Rentier.io. - W maju br. rentowność była najniższa w tym roku, wynosiła 4,66 proc. netto. W lipcu było to już 4,77 proc. netto. Te poziomy to odpowiedniki oprocentowania lokaty bankowej ze stawkami 5,75 i 5,89 proc. Rentowność wciąż jest jednak znacznie niższa niż przed rokiem, gdy wynosiła 5,3 –proc. netto — to odpowiednik lokaty na 6,5 proc. Za ten spadek odpowiada oczywiście mocny wzrost cen mieszkań przy nieznacznym wzroście przychodów z wynajmu.

Taką rentowność można uzyskać, wynajmując pełne 12 miesięcy w roku 50-metrowe mieszkanie kupione na rynku wtórnym bez kredytu, za gotówkę. Uwzględniono takie koszty jak prowizja pośrednika (3 proc.), PCC (2 proc.), taksa notarialna i wypisy, odświeżenie po zakupie, meble, cykliczne nakłady na remonty i drobne naprawy, ubezpieczenie nieruchomości, podatek ryczałtowy (8,5 proc.).

Rentowność netto inwestycji w mieszkanie na wynajem i odpowiednik oprocentowana lokaty (zakup bez kr

Rentowność netto inwestycji w mieszkanie na wynajem i odpowiednik oprocentowana lokaty (zakup bez kredytu, mieszkanie jest wynajmowane 12 miesięcy w roku)

Mat.prasowe

Co czeka rynek najmu w kolejnych miesiącach

- Ze względu na obniżenie rentowności wynajmu mieszkań w ostatnim roku oraz wysokie stopy procentowe popyt inwestycyjny znacząco wyhamował. Nowa podaż na rynku mieszkań na wynajem z tego źródła w najbliższym czasie jest więc mało prawdopodobna – czytamy w raporcie. - Można mówić o względnej stabilizacji podaży mieszkań na wynajem. Biorąc to pod uwagę, a także informacje o odroczeniu wprowadzenia programu dopłat do kredytów co najmniej do początku 2025 r. (co mogłoby wpłynąć pozytywnie na kontynuację przeprowadzek z mieszkań wynajmowanych do własnych), nie należy się spodziewać istotnych zmian na rynku najmu do końca roku. W podstawowym scenariuszu możliwe są krótkoterminowe wzrosty stawek, w szczególności bliżej tzw. sezonu, czyli w okresie sierpień-wrzesień – przewidują analitycy.

Studenci ruszają na poszukiwania mieszkań na nowy rok akademicki. Autorzy raportu Expandera i Rentier.io analizują, jak od ubiegłego roku zmieniły się stawki najmu lokali w dziesięciu miastach akademickich (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Toruń, Warszawa i Wrocław).

Najem mieszkań najdroższy w Warszawie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Nasze bardzo drogie kawalerki
Nieruchomości
Mieszkania z drugiej ręki tanieją. Ale nie wszędzie
Nieruchomości
Najtańsze domy są w Łodzi
Raporty ekonomiczne
Rynek najmu mieszkań drzemie. Obudzą go studenci
Nieruchomości
Sprzedający mieszkania godzą się na rabaty. Ale nie od razu