Studenci ruszają na poszukiwania mieszkań na nowy rok akademicki. Autorzy raportu Expandera i Rentier.io analizują, jak od ubiegłego roku zmieniły się stawki najmu lokali w dziesięciu miastach akademickich (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Toruń, Warszawa i Wrocław).
Najem mieszkań najdroższy w Warszawie
- Najgorsze wiadomości mamy dla osób studiujących w Rzeszowie i Toruniu. Przeciętne stawki najmu mieszkań w lipcu tego roku były odpowiednio o 9,8 i 7,5 proc. wyższe niż przed rokiem – wskazują autorzy raportu Expandera i Rentier.io. - Nie ma niestety ani jednego miasta, gdzie czynsze spadły poniżej poziomu sprzed roku. Najmniejsze wzrosty odnotowaliśmy w Gdańsku (1,5 proc.), Lublinie (1,7 proc.) i Wrocławiu (1,8 proc.) – wskazują analitycy, zwracając uwagę na Warszawę, gdzie studiuje najwięcej osób. (ok. 250 tys.).
– W stolicy przeciętna stawka najmu mieszkań jest najwyższa, wynosi 77 zł za mkw. W ciągu roku czynsze wzrosły o 2,8 proc. – podają eksperci. - Kolejne kluczowe miasta akademickie to Kraków, Poznań i Wrocław, w których liczba studentów przekracza 100 tys. Tam stawki wzrosły odpowiednio o 5,6, 4,6 i 1,8 proc.
Biorąc pod uwagę wszystkie analizowane miasta, stawki we wszystkich były wyższe niż przed rokiem. Przeciętna zmiana to 4,6 proc.
Koszty najmu mieszkań w lipcu 2024 r.