Agnieszka Mikulska, ekspertka CBRE, dopowiada, że ceny kawalerek są wyższe, bo na pojedyncze mieszkanie, niezależnie od metrażu, przypada sporo kosztów inwestycji. Także ona zwraca uwagę na parkingi. – Koszty budowy stanowisk w garażach podziemnych zwykle znacznie przekraczają ceny podawane przez dewelopera w cennikach. Częściowo są rozliczane w cenach mieszkań – mówi. – Poza tym kawalerka, podobnie jak dużo większe mieszkania, musi mieć dostęp do wspólnego korytarza i pionów wodnokanalizacyjnych. Także koszty balkonu czy tarasu rozkładają się na mniejszą powierzchnię.
Czy klientom nie opłaca się dopłacić i mieć mieszkanie dwupokojowe? – Kawalerki są znacznie droższe w przeliczeniu na metr, ale na tym samym osiedlu zazwyczaj trudno je kupić w podobnej cenie całkowitej, co mieszkania dwupokojowe – mówi Agnieszka Mikulska. – Łączny koszt kawalerki jest zazwyczaj niższy. Różnice to nawet ponad 100 tys. zł, co przecież nie jest łatwą do pozyskania kwotą, szczególnie dla młodych osób, które poszukują kawalerek na własne potrzeby. Poza tym, co też jest ważne dla części nabywców, większy metraż oznacza wyższe koszty eksploatacyjne.
Ewa Palus, główny analityk REDNET Property Group, ocenia, że spora grupa nabywców preferuje kompaktowe mieszkania (jak najwięcej pomieszczeń na jak najmniejszej powierzchni). – Mieszkanie dwupokojowe jest bardziej komfortowe niż kawalerka. Jeśli mamy dwa ok. 30-metrowe lokale, to nabywcę szybciej znajdzie ten, w którym albo zaprojektowano dwa pokoje, albo można wydzielić dodatkową sypialnię – mówi Ewa Palus. Jak dodaje, kawalerki to najczęściej kupowane mieszkania w celach inwestycyjnych. – Biorąc pod uwagę cenę całkowitą, próg wejścia jest najniższy – wyjaśnia ekspertka. – Niewielką grupę stanowią osoby, które kupują kawalerki dla siebie jako swoje pierwsze mieszkanie.
Tempo sprzedaży kawalerek zależy od adresu osiedla. – Na tych centralnie położonych, w sąsiedztwie kompleksów biurowych czy uczelni, mieszkania jednopokojowe wyprzedają się bardzo szybko – mówi Ewa Palus. – Oczywiście, wszystko zależy od ceny, bo jeśli metr kawalerki jest bardzo kosztowny – a są inwestycje, gdzie te ceny są wywindowane do granic akceptowalności – to nabywcy wolą dopłacić do małej „dwójki”. W przypadku peryferyjnych lokalizacji, gdzie struktura mieszkańców jest trochę inna, np. mieszka mniej studentów, singli czy młodych pracowników korporacji, kawalerki nie wyprzedają się tak szybko. Tempo ich sprzedaży jest nieznacznie szybsze niż innych lokali.
Więcej mieszkaniowych kompaktów
– Kompaktowe mieszkania niezmiennie cieszą się zainteresowaniem klientów. Zarówno kawalerki, jak i mieszkania dwupokojowe, to dobre rozwiązanie na start albo na inwestycję – potwierdza Andrzej Miś ze spółki deweloperskiej Spravia. – Aby zapewnić komfort mieszkania, oddzielna sypialnia czy aneks sypialny wydają się najlepszym rozwiązaniem. Metraż kompaktowego lokalu dwupokojowego w porównaniu z kawalerką zwiększa się nieznacznie, a jakość codziennego życia rośnie niewspółmiernie. Dlatego właśnie zwiększamy udział kompaktowych dwójek w naszej ofercie – zaznacza.