Kupujący łatwo będą mogli porównać ceny mieszkań i domów

W tym celu powstanie portal ze statystykami dotyczącymi cen nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym.

Publikacja: 08.08.2024 07:18

Kupujący łatwo będą mogli porównać ceny mieszkań i domów

Foto: Adobe Stock

Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw. Jego założenia właśnie przedstawiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Ekspert: sama jawność cen nie zaszkodzi rynkowi

Projekt zakłada utworzenie powszechnie dostępnego Portalu DOM, w którym będą gromadzone bieżące dane i informacje o transakcjach na rynku mieszkaniowym pierwotnym i wtórnym. Ma to pozwolić osobom szukającym mieszkania na porównywanie ofert z realnymi cenami transakcyjnymi na ich rynku lokalnym, a w konsekwencji ułatwić podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości. Z kolei deweloperom ma to pomóc w planowaniu i parametryzowaniu inwestycji mieszkaniowych.

Radca prawny Przemysław Dziąg, dyrektor działu prawnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, zgadza się z tym, że zebrane dane mogą pomóc deweloperom w planowaniu inwestycji i wyborze do realizacji takich, na które jest zapotrzebowanie na danym terenie.

Także obecnie deweloperzy zlecają firmom badanie rynku, aby wiedzieć, których nieruchomości oczekują na danym terenie kupujący: w niektórych miejscach wybierają apartamenty z ogródkiem, a w innych kawalerki.

Piotr Jarzyński, prawnik z Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy, ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej, uważa, że sama jawność cen nie zaszkodzi rynkowi. Nabywcy mają dzisiaj możliwość zapytania o ofertę u wielu deweloperów i jej samodzielnego porównania lub skorzystania z portali prezentujących ceny nowych mieszkań i domów. Zwraca natomiast uwagę, że jeśli deweloperzy będą musieli przekazywać dane do Portalu DOM, to przybędzie im obowiązków, a zatem wzrosną koszty prowadzenia działalności. To natomiast może się także przełożyć na ceny nowych mieszkań i domów.

Przemysław Dziąg nie obawia się jednak, że przekazywanie proponowanych w nowelizacji danych spowoduje dla inwestorów nadmierną uciążliwość, zwłaszcza że już obecnie przekazują dane do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

– Obecnie istnieją już rejestry cen nieruchomości, dlatego ewentualnie należałoby rozszerzyć ich funkcjonalność, a nie tworzyć odrębny nowy rejestr. Jeśli ma być stworzony nowy portal, to tylko taki, który przejmie wszystkie funkcjonalności rejestru cen nieruchomości i poprawi mankamenty jego działania, jak choćby wpisywanie transakcji z opóźnieniem – uważa prawnik Piotr Jarzyński.

Czytaj więcej

Dwa lub trzy piętra w budynku i obowiązkowa winda?

Co znajdzie się w portalu DOM

W ocenie Przemysława Dziąga z PZFD dane umieszczone w Portalu DOM nie powinny stanowić podstawy do negocjacji kupującego ze sprzedającym. Nie sądzi zatem, aby wskutek wdrożenia nowego narzędzia spadły ceny mieszkań, m.in. dlatego, że wpływ na ich wysokość ma wiele czynników, nie tylko powierzchnia mieszkania czy adres.

Z tym, że o cenie nieruchomości decyduje np. standard wykończenia czy wyposażenia budynku oraz jego otoczenia, zgadza się prawnik Piotr Jarzyński. Z tego powodu zwraca uwagę, że istotne jest, jakie parametry będą prezentowane w nowym rejestrze i czy da się na ich podstawie obiektywnie porównać ceny.

W portalu DOM mają znaleźć się dane zgłoszone do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego oraz te przekazywane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.

Podkreślmy, że obecnie ceny ofertowe i transakcyjne w największych miastach w Polsce podaje w kwartalnych raportach Narodowy Bank Polski.

Rada Ministrów ma przyjąć projekt nowelizacji w czwartym kwartale 2024 r.

Etap legislacyjny: założenia projektu w wykazie prac rządu

Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw. Jego założenia właśnie przedstawiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Ekspert: sama jawność cen nie zaszkodzi rynkowi

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań
Prawo karne
Prof. Matczak o zatrzymaniu Ryszarda Czarneckiego: Władza lubi pokazać siłę
Płace
Biznes rozczarowany po zaskakującej decyzji rządu. Związkowcy zadowoleni
Sądy i trybunały
Ostre oświadczenie I Prezes SN. Małgorzata Manowska oburzona planami rządu
Zawody prawnicze
Prezydent wręczy nominacje pozostawionym na lodzie absolwentom KSSiP
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne