19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 15:37 Publikacja: 09.04.2024 08:30
Program kredytowy „Na start” coraz bliżej. Z przedstawionego przez rząd projektu wynika, że najbardziej atrakcyjny będzie dla dużych rodzin
Foto: Unsplash.com
Program kredytowy „Na start” coraz bliżej. Z przedstawionego przez rząd projektu wynika, że najbardziej atrakcyjny będzie dla dużych rodzin. Jak program wpłynie na rynek nieruchomości?
Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, wśród analityków i ekspertów panuje dość powszechne przekonanie, że skutek nowego programu będzie taki sam jak „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” - dwucyfrowy wzrost cen mieszkań. - Uważam, że ten diabeł nie jest taki straszny jak go malują. Kredyt „Na start” raczej nie spowoduje szturmu kupujących mieszkania na banki – przewiduje Wielgo. - Równocześnie wzrośnie podaż mieszkań. Sytuacja na rynku różni się diametralnie od tej sprzed roku, gdy rosnący popyt zderzył się z malejącą podażą lokali – przypomina.
Nieruchomości są jednym z atrakcyjniejszych i w miarę bezpiecznych aktywów. Tego nie zmienią żadne odgórne regulacje – mówi doradca rynku Tomasz Błeszyński.
Resort rozwoju i technologii posłuchał apeli inwestorów. Nowe zasady budowania osiedli nie wejdą w życie 1 kwietnia. Branża czeka teraz na wskazanie nowego terminu.
Nowy program kredytów „Na start” ma obowiązywać cztery lata. Ma być adresowany do najbardziej potrzebujących – zapowiedział Krzysztof Kukucki, wiceminister rozwoju i technologii na Spotkaniu Liderów Branży Nieruchomości zorganizowanym przez „Rzeczpospolitą”.
Wyrzucenie z rynku flipperów, czyli inwestorów zarabiających na kupnie, remoncie i odsprzedaży mieszkań z zyskiem, nie sprawi, że ceny spadną. Bardziej pompują je choćby tanie kredyty.
Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w budynku to 25 mkw. – stanowi nowela warunków technicznych, która wejdzie w życie 1 sierpnia. To koniec mikroapartamentów?
Aby sprzedać mieszkanie, trzeba urealnić cenę ofertową. Jak duże przeceny akceptują sprzedający lokale analizuje portal Nieruchomosci-online.pl.
Już 1200 osób liczy grono poszkodowanych przez byłego sponsora reprezentacji Polski, kantor wymiany walut Cinkciarz.pl. Spółka przeprasza, środków nie oddaje, oskarża banki i KNF. W tle – bizantyjski styl życia i góra bitcoinów.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
We władzach giełdowych spółek finansowych jest za mało kobiet. Czy unijne wymogi doprowadzą do zmian kadrowych?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas