Nadchodzi zmierzch mikrokawalerek. Rząd walczy z patodeweloperką

Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w budynku to 25 mkw. – stanowi nowela warunków technicznych, która wejdzie w życie 1 sierpnia. To koniec mikroapartamentów?

Aktualizacja: 03.04.2024 06:21 Publikacja: 03.04.2024 03:00

Platanowa Park – inwestycja z mikrolokalami inwestycyjnymi w podwarszawskich Regułach

Platanowa Park – inwestycja z mikrolokalami inwestycyjnymi w podwarszawskich Regułach

Foto: mat. pras.

Lokale użytkowe w budynkach wziął pod lupę poprzedni minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zgodnie z nowelą warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (która ma walczyć z patodeweloperką), lokale użytkowe muszą mieć co najmniej 25 mkw. – tak jak mieszkania. Resort argumentował, że takie lokale, oferowane jako apartamenty inwestycyjne, pełnią funkcję mieszkań. Nowe warunki techniczne miały wejść w życie 1 kwietnia, nowy rząd odpowiedział jednak na apele inwestorów i przesunął termin do 1 sierpnia.

Małe mieszkania na parterach

Mniejsze lokale użytkowe będą mogły powstawać na parterze i pierwszym piętrze budynku, pod warunkiem że będą mieć własne, bezpośrednie wejście z ulicy. Jak wyjaśnia adwokat Maciej Górski, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm, tak usytuowany lokal, nawet mniejszy niż 25 mkw., „będzie mógł być samodzielny i będzie można założyć dla niego odrębną księgę wieczystą”.

Czytaj więcej

Przepisy zwalczające patodeweloperkę od 1 sierpnia

Mec. Górski zauważa, że na ostatniej prostej dodawany nowelizacją przepis został zmieniony w taki sposób, że można było mieć wątpliwości, czy ograniczenia minimalnej powierzchni lokali użytkowych dotyczą także budynków zamieszkania zbiorowego.

Rzeczywiście pojawiały się wątpliwości, czy nowe prawo nie uderzy np. w rynek condohoteli.

Jak podkreśla Maciej Górski, trzeba się jednoznacznie opowiedzieć za wykładnią, że przepis ustanawiający minimalną powierzchnię lokali użytkowych nie ma zastosowania do budynków zamieszkania zbiorowego. – Taką interpretację potwierdza także uzasadnienie rozporządzenia nowelizującego – zaznacza.

Resort rozwoju potwierdza: wymaganie nie dotyczy lokali w budynkach zamieszkania zbiorowego (to m.in. hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, studenckie, zakonne, domy dziecka, budynki koszarowe), nie dotyczy też budynków jednorodzinnych, w których wydzielono lokal użytkowy.

Platanowa Park z mikrolokalami inwestycyjnymi o powierzchni 17,7 mkw. to inwestycja spółki Magmillon w podwarszawskich Regułach. – Mamy prawomocne pozwolenie na budowę sześciu budynków. Pierwszy już powstaje – mówi Kuba Karliński, założyciel i członek zarządu firmy. – Zainteresowanie tą formą lokowania kapitału jest duże – zaznacza. Ceny mikrolokali to 224 tys. netto zł plus VAT (wykończenie: 45 tys. zł netto). Dla porównania średnia cena nowych kawalerek w Warszawie to 772,7 tys. – podaje portal RynekPierwotny.pl.

Karliński szacuje, że typowo mikrolokalowych inwestycji w Warszawie jest pewnie cztery–pięć. – W innych miastach może być jedna–dwie. W sumie w Polsce będzie to pewnie 20–30 inwestycji, nie licząc condohoteli – mówi założyciel Magmillona. Zdaniem Kuby Karlińskiego najwięcej na zmianach stracą klienci i indywidualni inwestorzy z mniejszym lub średnim portfelem, którzy dysponują kwotą kilkuset tysięcy złotych (mniej niż 1 mln zł). – Takich klientów jest najwięcej, bardzo chętnie inwestują w nieruchomości. Ze względu na coraz wyższe ceny będą mieć bardziej ograniczony wybór, a nawet będą wypychani z rynku nieruchomości – mówi.

Czytaj więcej

Ceny mieszkań doszły do sufitu? Sprzedający liczą na kolejne zwyżki

Zaporowe ceny

Także Maciej Górski nie uważa, że odgórne zwiększanie powierzchni lokali jest dobrym rozwiązaniem. – To trochę jak walczyć z niekontrolowaną suburbanizacją przez ustanowienie generalnego zakazu zabudowy – ocenia. – Było to typowe działanie poprzedniego rządu. Narzędzia zwykle były źle dobrane do celu, który zamierzano osiągnąć.

Zdaniem mec. Górskiego problemu oferowania na rynku „mikroapartamentów” o powierzchni kilkunastu mkw. nie rozwiąże się, wprowadzając ich minimalną powierzchnię. – Po pierwsze jest na nie popyt, bo są tańsze od mieszkań, których ceny są zbyt wysokie w relacji do zarobków. Po drugie, nawet po tej zmianie „mikroapartamenty” mniejsze niż 25 mkw. będą mogły być nadal budowane. Zmieni się tylko sposób ich komercjalizacji – mówi adwokat. – Zamiast jako odrębne lokale będą sprzedawane jako udział w całej nieruchomości z prawem do wyłącznego korzystania z danego „mikroapartamentu”. To sposób komercjalizacji, który może być problematyczny, biorąc pod uwagę możliwość uzyskania kredytu, ale możliwy do przeprowadzenia. Znam takie inwestycje.

A Kuba Karliński podkreśla, że nowe kilkunastometrowe lokale będą jeszcze trafiać na rynek jakiś czas. To lokale w budynkach z pozwoleniem na budowę wydanym przed dniem wejścia znowelizowanych warunków technicznych. – Potem będą się pojawiać jedynie oferty z rynku wtórnego – mówi Karliński. Z kolei Maciej Wandzel, członek zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich, podkreśla, że PZFD pozytywnie ocenia zmiany, które mogą zwiększyć komfort życia mieszkańców budynków deweloperskich i poprawić standardy na rynku. – Po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia inwestorzy oferujący tzw. lokale inwestycyjne będą musieli się dostosować do nowych regulacji – mówi. – Próba budowy mniejszych niż 25 mkw. lokali powinna się spotkać ze stanowczą reakcją służb architektoniczno-budowlanych i odmową wydania pozwolenia na budowę czy też pozwolenia na użytkowanie.

Nowela mówi też o rozrzedzeniu zabudowy: minimalna odległość wielorodzinnego, ponad 4-kondygnacyjnego bloku od granicy działki to 5 m. Nawet przy pojedynczym budynku musi powstawać plac zabaw.

Nieruchomości mieszkaniowe
Kredytu zero procent nie będzie. „Szukamy innych rozwiązań”
Nieruchomości mieszkaniowe
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?
Nieruchomości mieszkaniowe
Jest projekt ustawy, która ma uwolnić grunty pod mieszkania. Co proponuje resort rozwoju?
Nieruchomości mieszkaniowe
Huśtawka nastrojów na pierwotnym rynku mieszkaniowym
Nieruchomości mieszkaniowe
Ministra funduszy: UOKiK powinien sprawdzić wzrost marż deweloperów