Aktualizacja: 05.11.2024 06:47 Publikacja: 22.03.2024 09:35
Mające zwalczać patodeweloperkę przepisy zakładają m.in. rozrzedzenie osiedlowej zabudowy. Minimalna odległość wielorodzinnego ponadczterokondygnacyjnego budynku od granicy działki to 5 metrów
Foto: shutterstock
Nowela warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, miała wejść w życie 1 kwietnia. Mające zwalczać patodeweloperkę przepisy zakładają m.in. rozrzedzenie osiedlowej zabudowy. Minimalna odległość wielorodzinnego ponadczterokondygnacyjnego budynku od granicy działki to 5 m. Nawet przy pojedynczych blokach trzeba będzie wybudować plac zabaw.
Inwestorzy – deweloperzy, spółdzielnie, samorządy, TBS – zapewniają niezmiennie, że zmiany popierają. Jak jednak podnosili, zaledwie pięciomiesięczne vacatio legis będzie zabójcze dla wielu inwestycji – rozporządzenie ówczesny wiceminister rozwoju Waldemar Buda podpisał 26 października ub.r. O przedłużenie terminu apelowały Polski Związek Firm Deweloperskich, Business Centre Club, Pracodawcy RP, Związek Miast Polskich.
Inwestycje, które powstały niezgodnie z przepisami, powinny być w pilnym trybie „ucywilizowane”, dostosowane do obowiązujących norm – mówi Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Nowelizacja tzw. warunków technicznych wchodzi w życie 1 kwietnia – poinformowało „Rzeczpospolitą” biuro prasowe resortu rozwoju. Tymczasem na jednym z portali wiceminister Jacek Tomczak ogłosił, że ministerstwo rozważa przesunięcie kwietniowego terminu.
Początek tego roku to zdecydowane ożywienie inwestycji mieszkaniowych. Branża apeluje o kolejne ułatwienia legislacyjne odblokowujące podaż.
Nowe warunki techniczne mogą sparaliżować przebudowy budynków w całym kraju. Takie wnioski można wysnuć, analizując pismo GUNB, do którego dotarła „Rz”.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Nawet kilkaset inwestycji może trafić do kosza. Podaż lokali spadnie, ceny wzrosną – to według branży skutki szybkiego wdrożenia nowych zasad budowania. Mają one ukrócić patodeweloperkę.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej służebnością nieruchomości.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Przy ulicy Solińskiej w warszawskich Włochach Dantex wybuduje 35 mieszkań. Lokale mają być gotowe w drugim kwartale 2026 roku.
15 proc. w tym, 29 proc. w przyszłym – w takim tempie ma rosnąć wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych według prognoz firmy Savills.
Oferta mieszkań deweloperskich urosła. Efektem jest stabilizacja średnich cen lokali – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Oferta mieszkań powinna się jeszcze zwiększyć. Jest szansa na stabilizację cen – wynika z badania nastrojów rynku, które przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl.
Wniosek z 1949 roku dotyczący przyznania prawa własności czasowej do nieruchomości przy ul. Żerańskiej urząd miasta rozpatrzył w tym roku. Decyzja trafiła do mieszkańców bloku przy ul. Lęborskiej. – O co chodzi? – pytają zdumieni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas