Aktualizacja: 08.11.2024 04:06 Publikacja: 09.02.2024 13:39
Foto: AFP
Potrzeby społeczne i demograficzne oraz wymogi ekologiczne – to sprawia, że w latach 2024-2040 Francja może potrzebować ok. 518 tys. nowych mieszkań. Tymczasem w 2023 r. wydano zezwolenia na budowę 373,1 tys. mieszkań, o 19 proc. mniej niż w ostatnim roku przez pandemią, a zaczęto budowę 287,1 tys. - o 24,6 proc. mniej niż w 2019 r.
Ceny ostro w górę
Rolnicy we Francji zlikwidowali 220 blokad autostrad i dróg, także wokół Paryża po ogłoszeniu przez premiera Gabriela Attala konkretnych działań i rozjechali się do domów. Teraz będą czekać na konkretne rezultaty działań rządu. I protestować, jeśli rząd nie dotrzyma obietnic.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Portugalia zaostrzyła przepisy o tzw. złotej wizie. Cudzoziemcy spoza Unii, którzy chcą dostać pozwolenie na pobyt w tym kraju (i w UE) muszą zdeponować co najmniej 500 tys. euro w funduszach inwestycyjnych.
Warunki przyznawania kredytów w strefie euro pogorszyły się w IV kwartale 2023, zmalał więc na nie popyt wśród firm i gospodarstw domowych - ocenia EBC.
W 2023 r. zbankrutowała we Francji rekordowa liczba 57 729 firm. W Niemczech upadłość ogłosiło 18 100 firm, o 23,5 proc. więcej niż rok wcześniej.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Elitarne spółki z indeksu CAC 40 (Francja) wypłaciły w 2023 r. akcjonariuszom niemal 100 mld euro dywidendy. Był to też wynik wykupu przez nie z rynku własnych akcji, skoczył o 30 proc.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Najem na doby nakręca ceny i stawki wynajmu mieszkań? To błędna teza, niemniej ta część rynku wymaga uregulowania.
Prawo powinno zacząć odzwierciedlać rzeczywistość, która się zmieniła po pandemii. Dużo dobrego dał lex deweloper, ale zaraz zniknie – mówią Anna Suchodolska i Katarzyna Szymborska, członkinie zarządu White Stone Development.
Wojewoda nie może decydować o pozwoleniu budowlanym bez istniejącego pozwolenia konserwatora zabytków.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmieniła wiele zasad, co ma wpływ na inwestycje deweloperów mieszkaniowych.
Trzy lata temu Warszawa, a teraz stolica Małopolski doczekała się tzw. cennika dla deweloperów. Nowe zasady współpracy samorządów z deweloperami mają spowodować, że ci ostatni będą się dokładać do budowy układu drogowego.
Kameralne osiedle na toruńskiej Winnicy buduje Budlex.
Przy ul. Stefana Banacha w Krakowie fiński deweloper rozpoczyna budowę wieloetapowego osiedla.
Oto kolejna biznesowa ofiara wojny Putina. Największy deweloper Rosji stoi na skraju bankructwa. Pogrąża go gwałtowna podwyżka stóp procentowych przez Bank Rosji i obcięcie przez Kreml preferencyjnych programów hipotecznych. Akcje tylko dziś potaniały o 9 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas