Nie widać końca przykręcania kredytowej śruby w strefie euro. W IV kwartale banki jeszcze bardziej zaostrzyły wobec III kwartału kryteria pożyczania pieniędzy, choć nie tak ostro jak w poprzednich kwartałach, co można wiązać z przerwą w podnoszeniu stóp procentowych — stwierdził EBC w kwartalnym raporcie. Dotyczyło to kryteriów zatwierdzania pożyczek w ramach linii kredytowych dla przedsiębiorstw, warunków kredytów konsumenckich i w ograniczonym zakresie kredytów hipotecznych.
Zmalała więc oferta, podobnie jak i popyt. Sytuacja była różna w poszczególnych krajach. We Francji, Włoszech i Hiszpanii doszło do ustabilizowania jej, zaostrzenie kryteriów dotyczyło Niemiec — stwierdzono w raporcie omawianym przez AFP.
EBC spodziewa się dalszego zaostrzenia kryteriów kredytowych
„Kredytową zimę” zapoczątkowało w lipcu 2022 podwyższenie przez EBC stóp procentowych z zera do 4 i 4,75 proc. Miało to zahamować wzrost inflacji, która w końcu owego roku przekroczyła 12 proc. Ubocznym skutkiem decyzji EBC było jednak spowolnienie działalności gospodarczej w strefie euro. Pojawiła się możliwość technicznej recesji w kilku krajach, pogorszyły się perspektywy krótkoterminowe.
Czytaj więcej
Europejski Bank Centralny utrzymał w czwartek swoją główną stopę procentową na poziomie 4,5 proc....
Ta „zima” może jeszcze trochę potrwać. Banki spodziewają się wprawdzie wyraźnego wzrostu popytu firm na kredyty w I kwartale. Byłaby to pierwsza poprawa od wiosny 2022, ale EBC stwierdził też w swym raporcie, że spodziewa się dalszego zaostrzenia kryteriów kredytowych w bieżącym kwartale.