Kreml stracił nieruchomość w Londynie, trafi do akcjonariuszy Jukosu

Londyński sąd zajął nieruchomość Rosji w luksusowej dzielnicy Londynu. Działka warta kilkadziesiąt milionów funtów pójdzie pod młotek. Pieniądze dostaną byli akcjonariusze koncernu Jukos, zawłaszczonego przez Kreml.

Publikacja: 02.02.2024 19:16

Kreml stracił nieruchomość w Londynie, trafi do akcjonariuszy Jukosu

Foto: Adobe Stock

Londyński Wysoki Trybunał zajął działkę należącą do Rosji w ramach sprawy Jukosu – poinformowała Grupa GML (były większościowy udziałowiec Jukosu). Chodzi o niezabudowaną działkę w prestiżowej dzielnicy Kensington w Londynie, którą Federacja Rosyjska kupiła w 2006 roku (po sfingowanym procesie szefów Jukosu i zagrabieniu jego majątku) za 8 milionów funtów. Od tego czasu jej wartość wzrosła kilkukrotnie.

Teraz zostanie ona sprzedana na aukcji, a pieniądze otrzyma Grupa GML. Dyrektor generalny GML Tim Osborne powiedział, że byli akcjonariusze Jukosu „zaangażowani są w pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za jej działania poprzez ściganie rosyjskich aktywów państwowych na całym świecie do czasu wymierzenia sprawiedliwości”.

Rosja ma prawo zaskarżyć decyzję sądu o zajęciu działki na rozprawie, która odbędzie się 12 kwietnia.

Czytaj więcej

Powstanie liga uranowych dżentelmenów. Rosji nie zaproszą

Gazeta RBK przypomina, że Wysoki Trybunał w Londynie orzekł w listopadzie 2023 roku, że Rosja nie może powoływać się na immunitet państwa, aby uniknąć wykonania wyroku arbitrażowego (sąd w Hadze — red.) w sprawie roszczeń byłych akcjonariuszy Jukosu – odszkodowania w wysokości 60 miliardów dolarów, gdyż sama zgodziła się wziąć udział w arbitrażu.

Rosyjski reżim już wcześniej oświadczył, że ​​nie będzie egzekwować wyroku arbitrażu. Zgodnie z listopadowym orzeczeniem Rosja musiała w ciągu 28 dni uiścić koszty sądowe w wysokości 1,5 mln funtów, czego jednak nie uczyniła. W rezultacie sąd podjął decyzję o przejęciu terenu w Kensington.

W 2014 roku Sąd Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji zapłatę 50 miliardów dolarów byłym akcjonariuszom Jukosu, Hulley Enterprises, Veteran Petroleum i Yukos Universal (wszyscy byli częścią GML), uznając, że de facto Kreml wywłaszczył koncern paliwowy Michaiła Chodorkowskiego.

Reżim Putina odmówił zapłaty tej kwoty, powołując się na różne argumenty. Od tego czasu kwota wraz z odsetkami urosła do 60 miliardów dolarów, a powodowie domagali się wykonania orzeczenia w Wielkiej Brytanii, USA i Holandii.

Postępowanie prawne dotyczące wypłaty 50 miliardów dolarów z odsetkami trwa. Następna rozprawa w Londynie odbędzie się 13 czerwca.

Nieruchomości
Sprzedający mieszkania odpuszczają. Korekty cen w ogłoszeniach
Nieruchomości
Hiszpania chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc.
Nieruchomości
Kamienica Na Okrzei już gotowa
Nieruchomości
Dom z kultowego serialu wystawiony na sprzedaż. Właścicielka miała dość
Nieruchomości
Rynek mieszkań odbije? Deweloperzy w trochę lepszych nastrojach