- Domy utrzymują wysokie ceny, ale w IV kwartale 2023 roku nie było gwałtownych ich wzrostów. Temperatura w tym segmencie jest o wiele niższa niż w rozgrzanej mieszkaniówce – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. W ostatnim kwartale ubiegłego roku większe wzrosty średnich cen domów wolnostojących oferowanych na rynku wtórnym odnotowano tylko w Białymstoku i Toruniu.
Gdzie jest drożej, gdzie taniej
Jak wskazują analitycy portalu Nieruchomosci-online.pl, w IV kw. 2023 r. sytuacja na rynku domów była zbliżona do tej z III kwartału, kiedy to w niemal połowie analizowanych miast wojewódzkich nie odnotowano podwyżki średniej ceny ofertowej. Tym razem wzrosty ominęły osiem z 18 stolic regionów. Największe wzrosty średnich cen ofertowych domów wolnostojących odnotowano w Białymstoku (7,5 proc. kwartał do kwartału) i w Toruniu (8,1 proc. kw./kw.). - W pozostałych miastach wojewódzkich w porównaniu z III kwartałem oczekiwania sprzedających domy nie zmieniły się już tak bardzo – wskazują eksperci.
W Olsztynie i Szczecinie przeciętna cena ofertowa wolnostojących domów z drugiej ręki wzrosła w ciągu kwartału o 4 proc., a w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Opolu i Zielonej Górze zaledwie o 1-2 proc.
IV kwartał ub.r. przyniósł spadek średnich cen ofertowych w Kielcach (prawie 4 proc. kwartał do kwartału), Bydgoszczy (1,5 proc.) i Rzeszowie (1 proc.). O stabilizacji można mówić w przypadku Wrocławia, Łodzi, Poznania, Lublina i Gorzowa Wielkopolskiego (wahania mniejsze niż 1 proc.).