Aktualizacja: 21.02.2025 00:56 Publikacja: 04.01.2024 21:07
Ceny gruntów inwestycyjnych z roku na rok są coraz wyższe
Foto: AdobeStock
W 2023 roku deweloperzy intensywnie poszukiwali gruntów do banków ziemi. – Skalę transakcji można uznać za całkiem satysfakcjonującą – ocenia Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Dowodem są systematycznie pojawiające się w mediach informacje o nowych zakupach. Ostatnio np. Dekpol komunikował podpisanie umowy przedwstępnej na 2 ha gruntu pod osiedle w Sopocie – wskazuje.
Zdaniem eksperta problemem były ceny działek inwestycyjnych, które po wyhamowaniu w 2022 roku ponownie ostro przyspieszyły. – Powód wydaje się oczywisty: dopalacz popytowy, czyli program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – uważa ekspert.
Kolejne miesiące na rynku mieszkań są zagadką. „Bezpieczny kredyt 2 proc.” został wstrzymany. Nie wiadomo, co po nim.
Deficyt gruntów, rosnące koszty inwestycji, długie procedury administracyjne. Deweloperom trudno z dnia na dzień zwiększyć podaż mieszkań.
Dalsze wzrosty cen mieszkań wpłyną na zakupy inwestorów. Co z innymi klientami?
Średnie ceny nowych mieszkań w Trójmieście w IV kwartale roku wzrosły aż o 10 proc. W Warszawie – o 4 proc. – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Jeżeli na danym rynku projekt premium dobrze się sprzedał, to jest miejsce na kolejne takie inwestycje – mówi Karolina Kaim, dyrektor generalna Ellis.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Podaż nowych ofert najmu mieszkań hamuje, ale najemcy raczej nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Czynsze się stabilizują, w części miast są też korekty. Część wynajmowanych dotąd nieruchomości trafia na rynek sprzedaży.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas