19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 15:05 Publikacja: 05.10.2023 21:00
Ewa Palus, główny analityk REDNET Property Group
Foto: Mat.prasowe
Jak nowe przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wpłyną na rynek nieruchomości? Czy część deweloperów wystawi posiadane już tereny na sprzedaż, odstępując od planowanych „po staremu” inwestycji?
Ewa Palus: Jeśli na danym gruncie nie będzie można zrealizować inwestycji mieszkaniowej o określonych parametrach lub taka inwestycja w ogóle nie będzie możliwa, to na działkę nie znajdzie się nabywca. Takie parcele w banku ziemi dewelopera będą czekać na ewentualne przyszłe zmiany przepisów, które być może umożliwią realizację inwestycji.
Od stycznia deweloperzy mieliby budować osiedla po nowemu, zwiększając m.in. odległość bloków od granicy działki. Część inwestycji trzeba będzie przeprojektować, co podniesie ceny mieszkań.
Mimo wysokiego popytu deweloperzy są bardzo ostrożni z uruchamianiem nowych projektów. Najtańsze mieszkania znikają z rynku w mgnieniu oka. W efekcie nierównowagi ceny lokali rosną, co firmom jest na rękę.
Średnia cena ofertowa nowych mieszkań w Warszawie przekroczyła we wrześniu 16 tys. zł za mkw., a w Krakowie – 15 tys. – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
W ciągu półrocza mediana transakcyjnych cen mieszkań wzrosła od 2 do 13 proc. To jeszcze nie koniec podwyżek.
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” wymiótł z oferty tańsze lokale. Podaż mieszkań się kurczy. Deweloperzy odmrożą inwestycje?
Aby sprzedać mieszkanie, trzeba urealnić cenę ofertową. Jak duże przeceny akceptują sprzedający lokale analizuje portal Nieruchomosci-online.pl.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas