W ciągu ostatnich trzech lat sektor nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej przebił 65 mln mkw. Na Polskę, rynek z największymi zasobami, przypadało prawie 30 mln mkw.
Jak zaznaczają w raporcie eksperci firmy Colliers, mimo znacznego wzrostu czynszów w 2022 r. region pozostaje wysoce konkurencyjny w porównaniu z zachodem Europy. Na uwagę zasługuje wzrost zainteresowania powierzchnią produkcyjną przez najemców z Azji – w szczególności z Chin i Korei Południowej.
Nie tylko składowanie
Rynek, choć nazywany magazynowym, stoi na dwóch nogach. Poza magazynami to także hale produkcyjne.
Jak podkreśla Martyna Bekulard, senior associate w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliers, udział produkcji w całym rynku magazynowym różni się w zależności od kraju. Polska to ok. 38 proc. całkowitego zasobu w regionie, Czechy 19 proc., a Węgry 12 proc.
– Pod względem udziału sektora produkcyjnego w popycie brutto od początku 2018 r. liderem są Czechy, z udziałem wynoszącym aż 36 proc., w przypadku Polski to ok. 14 proc. W większości pozostałych krajów jest to od 14 do 20 proc. – wylicza Martyna Bekulard. – Sektorami, które mają największy udział z branży produkcyjnej w Polsce, są producenci pojazdów, przyczep i naczep, przedsiębiorstwa produkujące maszyny i urządzenia oraz komputery, wyroby elektroniczne i optyczne – podkreśla.