Aktualizacja: 19.01.2025 03:34 Publikacja: 12.07.2023 07:55
Foto: Adobe Stock
O sytuacji na rynku pierwotnym mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl:
- Popyt na nowe mieszkania eksplodował w I kwartale tego roku. Drugi kwartał, choć również dobry dla firm deweloperskich, był pod tym względem nieco słabszy. Być może to dlatego wciąż oszczędnie dawkowały one podaż, adresując ją głównie do zamożnych klientów. W efekcie skurczyła się oferta mieszkań, a ich ceny kontynuowały marsz w górę.
W okresach słabej sprzedaży deweloperzy przygotowali nowe inwestycje, które odłożyli na półkę. W każdej chwili mogą je uruchomić – mówi Ewa Palus, ekspertka RedNet Property Group.
II kwartał wypadł bardzo dobrze, ale wzmożony popyt przy niskiej podaży przekłada się na wzrost cen.
Klienci rzucili się na mieszkania na kredyt 2%. Dla deweloperów to dopiero pierwszy impuls do uruchomienia nowych budów. Czekają na kolejne: spadek inflacji i ograniczenie biurokracji.
Polski rynek najmu instytucjonalnego oferuje ok. 12 tys. lokali – podaje Axi Immo. – Deweloperzy zapowiadają, że do 2027 r. oferta wzbogaci się o 21 tys. mieszkań.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Oferta mieszkań się kurczy, a ceny rosną - mówi Ewa Palus, kierownik działu consultingu RedNet Property Group.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
W świetle projektowanych zmian Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie definicji trwałego związania obiektu z gruntem, która jest zdecydowanie szersza, niż cywilistyczne rozumienie tego terminu.
Park logistyczny w sąsiedztwie warszawskiego lotniska zaoferuje 11 tys. mkw. powierzchni. Obiekt ma być gotowy w lecie tego roku.
Mieszkania na przedmieściach są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż w centrach. Ale są tacy, którzy z nich wracają.
Jest bardzo duża szansa, że jedna lub dwie platformy PRS zostaną kupione w tym roku przez core'owy kapitał – przewiduje Michał Witkowski, dyrektor działu living services w Colliers.
Na rynku najmu pojawiają się oferty nieumeblowanych mieszkań. Są tańsze o 10–20 proc. Kto szuka pustych lokali?
Cięcia w połowie roku pozwolą deweloperom obronić marże – ocenia topowy analityk. BM Pekao liczy na mocne cięcie.
Nowelizacja prawa lotniczego odblokowuje inwestycje w otoczeniu lotnisk. Eksperci mówią o „przełamaniu inwestycyjnego paraliżu”.
Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości jest nieodzownym elementem przygotowań do zakupu. Nawet drobne zaniedbania mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas