Aktualizacja: 22.02.2025 05:01 Publikacja: 12.07.2023 07:55
Foto: Adobe Stock
O sytuacji na rynku pierwotnym mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl:
- Popyt na nowe mieszkania eksplodował w I kwartale tego roku. Drugi kwartał, choć również dobry dla firm deweloperskich, był pod tym względem nieco słabszy. Być może to dlatego wciąż oszczędnie dawkowały one podaż, adresując ją głównie do zamożnych klientów. W efekcie skurczyła się oferta mieszkań, a ich ceny kontynuowały marsz w górę.
W okresach słabej sprzedaży deweloperzy przygotowali nowe inwestycje, które odłożyli na półkę. W każdej chwili mogą je uruchomić – mówi Ewa Palus, ekspertka RedNet Property Group.
II kwartał wypadł bardzo dobrze, ale wzmożony popyt przy niskiej podaży przekłada się na wzrost cen.
Klienci rzucili się na mieszkania na kredyt 2%. Dla deweloperów to dopiero pierwszy impuls do uruchomienia nowych budów. Czekają na kolejne: spadek inflacji i ograniczenie biurokracji.
Polski rynek najmu instytucjonalnego oferuje ok. 12 tys. lokali – podaje Axi Immo. – Deweloperzy zapowiadają, że do 2027 r. oferta wzbogaci się o 21 tys. mieszkań.
Oferta mieszkań się kurczy, a ceny rosną - mówi Ewa Palus, kierownik działu consultingu RedNet Property Group.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas