Aktualizacja: 21.02.2025 10:55 Publikacja: 29.06.2023 21:10
Foto: Rednet
Od poniedziałku 3 lipca będzie można składać wnioski o kredyt z dopłatami. Jak wygląda sytuacja w mieszkaniówce na ostatniej prostej przed wejściem programu w życie?
Aktywne są dziś dwie grupy nabywców. Jedna to ci, którzy spełniają kryteria nowego programu mieszkaniowego. Wrócili oni na rynek – głównie na rynek pierwotny – już kilka miesięcy temu. Deweloperzy od ok. trzech miesięcy oferują możliwość rezerwacji mieszkania na dłuższy okres. Gdy program dopłat wystartuje, klienci będą mogli od razu złożyć wniosek kredytowy.
Raty kredytu na 2 proc. będą niższe od stawek najmu mieszkań nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Masowych przeprowadzek „na własne” eksperci jednak nie przewidują.
Polacy nie chcą mieszkać ciasno. Jeśli tylko ich stać, wybierają duże lokale. Problem w tym, że stać ich rzadko.
Rynek domów się ożywia, ale wybuch popytu ograniczają wciąż drogie kredyty. Najpopularniejsze są małe budynki.
Kupno mieszkania na 2-proc. kredyt będzie bardziej opłacalne niż jego wynajem. Część czynszówek opustoszeje, niektóre trafią na sprzedaż. Ale gwałtownych spadków stawek najmu raczej nie będzie.
Ofertowe ceny lokali od stycznia do maja wzrosły średnio o 4 proc. – wynika z analiz Expandera i Rentier.io. To jeszcze nie koniec podwyżek.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas