Aktualizacja: 08.11.2024 22:13 Publikacja: 25.05.2023 21:00
Rynek czeka na wejście „Bezpiecznego kredytu” i rozwój sytuacji
Foto: mat. pras.
Według GUS w kwietniu deweloperzy ruszyli z budową prawie 7 tys. mieszkań, o 37 proc. mniej rok do roku i 37 proc. mniej niż w marcu br., który okazał się wyskokiem: pierwszy raz po ośmiu miesiącach firmy zanotowały pięciocyfrowy wynik – 11 tys. – co zaczęło współgrać z danymi mówiącymi o odbiciu sprzedaży i wzmożonych rezerwacjach w związku z nadchodzącym programem „Bezpieczny kredyt”).
Tymczasem 7 tys. lokali to mało nawet na tle chłodniejszej inwestycyjnie II połowy ub.r. Po czterech miesiącach br. liczba mieszkań w uruchomionych projektach sięgnęła 30,4 tys., o 29 proc. mniej niż rok wcześniej.
Po marcowym wyskoku w kwietniu firmy znów ostrożnie podchodziły do inwestycji w budowę nowych lokali.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Najwięksi gracze w branży szukają sposobów na większą niezależność od mocno cyklicznego rynku zamówień budowlanych. Na celowniku są OZE, wymagające specjalizacji nisze czy drewniane moduły.
Najemcy lokali z niesławnego programu dostaną oferty wykupu na preferencyjnych warunkach – zapowiada resort rozwoju.
W 2022 r. średnia pierwsza marża giełdowej elity budującej mieszkania wzrosła, ale rentowność na czysto się nie zmieniła. Zdaniem ekspertów w kolejnych latach przybędzie czynników wpływających na pogorszenie sytuacji finansowej.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Znakomita większość członków zarządów zarobiła więcej rok do roku – wyższe były bonusy powiązane z wynikami firm.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
W październiku deweloperzy wprowadzili na rynek więcej mieszkań niż sprzedali. Średnie ceny lokali utrzymały się na poziomie z września.
Właściciel IKEA, szwedzka firma Ingka Group, sprzedał swoje ostatnie aktywo w Rosji - centrum dystrybucyjne pod Moskwą. Koncern określał centrum „kluczem do rozwoju IKEA w Rosji”. Magazyn o powierzchni prawie 180 tys. mkw obsługiwał wszystkie lokalne centra koncernu.
Obiekty w Ogrodach Ulricha, zrewitalizowanym kompleksie na warszawskiej Woli, uzyskały ekologiczne certyfikaty BREEAM.
Sprzedawca nieruchomości odpowiada za wady przedmiotu sprzedaży, nawet jeśli o nich nie wiedział.
100 mln euro pożyczył Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju deweloperowi, który zbuduje mieszkania na wynajem w Gdańsku i Wrocławiu.
Budynki naruszają tkankę planety. Każdy wybudowany obiekt to tysiące kilogramów CO2, które lecą do atmosfery. Dlatego musimy być pewni, co i czy budować. Transparentność pomaga liderom nieruchomości podejmować lepsze decyzje – mówi Tomasz Ogrodzki, prezes REDD.
Najem na doby nakręca ceny i stawki wynajmu mieszkań? To błędna teza, niemniej ta część rynku wymaga uregulowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas