Aktualizacja: 25.02.2025 06:13 Publikacja: 21.02.2023 10:33
Foto: tabelofert.pl
Najwięcej zezwoleń na budowę zgromadzili deweloperzy – w styczniu wydano im zgodę na budowę 10,2 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 35,9 proc., licząc rok do roku. Inwestorzy indywidualni dostali pozwolenia na budowę 4,8 tys. mieszkań, o 26,2 proc. mniej niż w styczniu ubiegłego roku. - Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,6 proc. ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa (spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) odnotowano 0,2 tys. mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (0,1 tys. w roku ubiegłym) – podaje GUS.
Największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania o powierzchni 35-50 mkw. Lokale tej wielkości chętnie kupują inwestorzy.
Kupujący mieszkania o świadectwa energetyczne pytają rzadko. Na razie brak dokumentu nie wpływa na ceny lokali.
Typowy budynek jednorodzinny budowany w 2022 roku miał 101 – 150 mkw. Domy powstawały najczęściej na bazie gotowych projektów architektonicznych – wynika z raportu Oferteo.pl.
Barometr nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywany dla „Nieruchomości" „Rzeczpospolitej" przez Otodom Analytics wskazuje, że sytuacja kupujących jeszcze nigdy nie była tak niekorzystna.
Na jeden lokal budowany na mocy specustawy co najmniej 1,5 miejsca parkingowego – zakłada ustawa deregulacyjna. Ceny poszybują, a inwestycje mogą być nieopłacalne – przestrzega branża.
Nie prowadzimy prac nad podatkiem katastralnym – zapewnia Ministerstwo Finansów. Wyjaśniamy, skąd mogą się brać pogłoski o wprowadzeniu podatku uzależnionego od wartości nieruchomości.
Dawna biurowa część warszawskiego Mokotowa zmienia się w mieszkaniową minidzielnicę. Deweloper, spółka Archicom, wprowadza do sprzedaży kolejny etap osiedla.
Ograniczenie dopłat tylko do rynku wtórnego to kuriozum. Resortowi rozwoju nie zależy na … rozwoju nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego? – pytają eksperci.
9 mld euro zainwestowano w zeszłym roku w Niemczech w mieszkania na wynajem. Wartość transakcji mocno odbiła, pojawiły się nowe trendy.
Kupując nieruchomość musimy uwzględnić również koszt wynagrodzenia notariusza. Kwota, którą trzeba zapłacić notariuszowi za wykonanie konkretnych czynności, jest uregulowana prawnie. Te same maksymalne stawki obowiązują w całym kraju. Ile wynoszą aktualnie? Od czego zależy wysokość opłaty notarialnej?
W przypadku obciążania najemców kosztami zużycia mediów właściciele mieszkań często mają wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć i udokumentować poniesione wydatki, aby nie narazić się na spór z fiskusem.
Zarówno wynajmujący, jak i najemca nie mają możliwości wyboru świadczeniodawcy usług odbioru odpadów komunalnych. Z tego względu wywóz śmieci należy traktować jako świadczenie jednolite z najmem.
Nowa ustawa Polski 2050 o jawności cen mieszkań budzi emocje. Została złożona w ubiegłym tygodniu. Plan formacji Szymona Hołowni ma wyjść z Sejmu jeszcze przed wyborami. Chyba że zablokują go koalicjanci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas