Z tego tekstu dowiesz się:
- Co Ministerstwo Finansów mówi o podatku katastralnym?
- Skąd pogłoski o nowym, drastycznie wyższym podatku?
- Co zmieniło się w podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 roku?
- Czy podatek katastralny byłby sprawiedliwszy?
Podatek zwany potocznie katastralnym to system opodatkowania gruntów i budynków według stawek uzależnionych od wartości takich nieruchomości. Obowiązuje w wielu krajach Europy Zachodniej. W Polsce co do zasady grunty i budynki są opodatkowane podatkiem obliczanym według kwotowych stawek naliczanych od każdego metra kwadratowego powierzchni. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje górny pułap tych stawek, corocznie waloryzowany. Konkretny ich poziom ustalają organy samorządu terytorialnego.
Czytaj więcej
Resort finansów pracuje nad zmianami w podatku od budowli i garaży, ale nie wyklucza śmielszej reformy. Chodzi o podatek katastralny, którego od lat obawiają się właściciele nieruchomości.
Ministerstwo Finansów dementuje pogłoski: podatku katastralnego nie będzie
Jak poinformowało „Rzeczpospolitą” biuro prasowe Ministerstwa Finansów, w resorcie tym nie są prowadzone prace zmierzające do wprowadzenia podatku katastralnego. Podobnie wypowiedział się wiceminister Jarosław Neneman w Sejmie w piątek, 21 lutego.
– Chcę też powiedzieć, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku, żadnego podatku od krasnali, kapliczek. Nie wprowadziliśmy nowego podatku od płotów – dodał ironicznie Neneman.