Aktualizacja: 24.02.2025 00:29 Publikacja: 14.02.2023 11:07
Foto: Adobe Stock
– To oferta głownie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na kredyt – tłumaczą przedstawiciele spółki PFR Nieruchomości. Przy ul. Legionów powstaną dwa budynki – ośmio- i siedmiokondygnacyjny. Będzie w nich 150 mieszkań. Działka położona 3,5 km od centrum Elbląga została kupiona od firmy Energa-Operator. Teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza w tym miejscu zabudowę mieszkaniową.
Cytowany w komunikacie prezydent Elbląga Witold Wróblewski mówi, że zainteresowanie deweloperów miastem w ostatnim latach jest bardzo duże. – Powstaje wiele osiedli - zarówno jedno -, jak i wielorodzinnych. Co roku przybywa kilkaset nowych mieszkań – mówi Witold Wróblewski. - Tylko w 2022 roku wydaliśmy pozwolenia na budowę ponad 600 mieszkań o powierzchni użytkowej 35,5 tys. mkw. Dodatkowo, jako samorząd, w ramach Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego budujemy dwa budynki, w których powstanie 120 mieszkań. Lokale na wynajem spółki PFR Nieruchomości będą uzupełnieniem tej oferty - dodaje.
W Łodzi, Szczecinie i Sosnowcu wynajem małego lokalu na okres dłuższy niż 11 lat będzie kosztował więcej niż jego zakup.
Zaostrzone kryteria przydzielania kredytów hipotecznych sprawiły, że klienci szukają niedużych, tańszych mieszkań. Popyt na takie lokale jest większy niż podaż. Większe szanse na okazyjny zakup mieszkania daje rynek wtórny. Gdy sprzedający jest pod ścianą, można zbić cenę i o 20 proc. Rządzą gotówkowicze.
Rynkiem mieszkań zawładnęli gotówkowicze. Inwestorzy wystraszą się zapowiedzi opodatkowania hurtowych zakupów?
Na jeden lokal budowany na mocy specustawy co najmniej 1,5 miejsca parkingowego – zakłada ustawa deregulacyjna. Ceny poszybują, a inwestycje mogą być nieopłacalne – przestrzega branża.
Średnie ceny czteropokojowych lokali z rynku wtórnego spadły w ciągu kwartału nawet o 8 proc. – podaje portal Nieruchomosci-online.pl. Będzie jeszcze taniej?
Na osiedlu ma powstać ponad 50 budynków. Kompleks zaoferuje mieszkania i lokale usługowe.
Deweloper zawarł przedwstępną umowę zakupu działki na warszawskim Ursynowie. Ma tam powstać osiedle mieszkaniowe.
Budowa 174-metrowego wieżowca The Bridge przy placu Europejskim w Warszawie dobiega końca. Biurowiec będzie w 100 proc. zasilany czystą energią.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas