Aktualizacja: 22.02.2025 05:17 Publikacja: 25.01.2023 13:06
Foto: Shutterstock, Dariusz Jarząbek
-Rynek nieruchomości powoli się normuje, ale przy znacznie mniejszej liczbie transakcji – wynika z badania nastrojów pośredników (INPON) po czwartym kwartale 2022 r. Indeks nastrojów pośredników, czyli barometr atmosfery na rynku, publikuje portal Nieruchomosci-online.pl.
Stabilizacja i oczekiwanie
Koszty budowy w ciągu roku poszły w górę o 13,5 proc. Deweloperzy zamrażają inwestycje. Gdy w 2024 r. gwałtownie wzrośnie popyt na mieszkania, równie gwałtownie mogą wzrosnąć ich ceny – przewidują analitycy portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.
Kupujący mieszkania hurtowo mają być obciążeni dodatkowym podatkiem – chce rząd. Eksperci: podaży to nie zwiększy.
Łowcy okazji nie mogą narzekać. Zapowiada się dla nich dobry rok. Na celowniku inwestorów będą głównie małe lokale.
Rząd wkrótce ma się zająć projektem ustawy utrudniającej „hurtowe” nabywanie mieszkań. Dokument wpłynął już z resortu rozwoju. Trzymany w niepewności rynek od miesięcy czeka na szczegóły.
Dużych przecen domów na razie nie ma. Do oferty trafiają także nieukończone budynki. Można szukać okazji.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas