19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 11:04 Publikacja: 24.01.2023 08:04
Foto: Adobe Stock
- W 2022 roku zmorą dla deweloperów stały się lawinowo rosnące koszty budowy, których nie są już w stanie przerzucać na klientów – podkreśla Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl/GetHome.pl. - Wiele firm musiało więc wstrzymać cześć inwestycji. Lekkim optymizmem mogą więc napawać najnowsze dane GUS o cenach produkcji budowlano-montażowej w końcówce ubiegłego roku – zaznacza.
Według GUS w grudniu koszty budowy budynków wzrosły o 0,5 proc. w stosunku do listopada, który przyniósł identyczną zwyżkę. - Warto przypomnieć, że w okresie marzec-czerwiec 2022 r. koszty budowy rosły w tempie 1,3-1,4 proc., miesiąc do miesiąca – mówi Marek Wielgo. - Co prawda w sierpniu zeszły do poziomu 0,8 proc., ale we wrześniu i październiku znów gwałtownie przyspieszyły do 1,4-1,3 proc.. W efekcie po 12 miesiącach koszty budowy budynków były aż o 13,5 proc. wyższe niż rok wcześniej - podkreśla.
Kupujący lokale z drugiej ręki mogą liczyć na spore rabaty.
Grudzień to kolejny miesiąc bardzo niskiej aktywności firm budujących mieszkania. Inwestycje indywidualne są wręcz w zapaści.
Nawet o 6–8 proc., i to zaledwie w ciągu kwartału, spadły ceny dużych lokali. Polacy przenoszą się na rynek najmu. A rząd grozi przyspieszeniem prac nad opodatkowaniem hurtowych zakupów lokali.
Na szerokim rynku liczba nowych inwestycji mieszkaniowych mocno topnieje. Deweloperzy ostrożnie planują inwestycje.
W ofercie deweloperów przybyło drogich mieszkań. Efekt? Wzrost średnich cen nowych lokali od 9 do 17 proc. - wynika z analiz serwisu RynekPierwotny.pl.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas