Aktualizacja: 03.04.2025 22:19 Publikacja: 23.01.2023 11:51
Foto: Adobe Stock
Według szacunków GUS w grudniu deweloperzy rozpoczęli budowę 6,95 tys. mieszkań, o 45 proc. mniej niż rok wcześniej i 6 proc. mniej niż w listopadzie. W 2022 r. gorszy był tylko sierpień, gdzie ruszyło stawianie zaledwie 5,2 tys. lokali.
W całym 2022 r. deweloperzy uruchomili projekty liczące 115,3 tys. mieszkań, o 31 proc. mniej niż rok wcześniej i o 11 proc. mniej niż w objętym pandemią i lockdownem 2020 r. Widać też wyraźnie podział na wciąż silne pierwsze półrocze i bardzo słabe drugie odpowiadające za 38 proc. inwestycji licząc liczbą lokali w rozpoczętych projektach. Polski Związek Firm Deweloperskich zwiastuje, że i w 2023 r. firmy będą dalej mocno zmniejszać aktywność i liczba lokali w odpalonych projektach wyniesie zaledwie 70–80 tys.
Na te zmiany branża budowlana czekała od lat. Publiczni zamawiający będą mogli odrzucać oferty firm spoza UE. Na...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Bilion złotych wart jest tort inwestycji finansowanych ze środków publicznych: drogowych, kolejowych i w energet...
Rząd zajmie się projektem ustawy pozwalającym wykluczać firmy spoza UE z postępowań obejmujących inwestycje z pu...
Strop oddzielający ogrzewaną część budynku od nieogrzewanego garażu lub piwnicy to jedno z głównych miejsc strat...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkani...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas