Aktualizacja: 21.02.2025 11:15 Publikacja: 12.01.2023 22:01
Na rynku mieszkań dominują transakcje za gotówkę. Kupujący szukają głównie lokali już wykończonych pod klucz
Foto: shutterstock
Rok 2022 zaczął weryfikować inwestorów, którzy weszli na rynek nieruchomości ze zbyt małą wiedzą lub zbyt ryzykownie – ocenia Michał Grzeląska, dyrektor Freedom Nieruchomości Łódź Wierzbowa. – Jak przy każdej inwestycji potrzebna jest dywersyfikacja – podkreśla.
Większym zainteresowaniem cieszyły się mniejsze mieszkania z drugiej ręki. – Jeśli w 2021 roku mogliśmy rozważać zakup czteropokojowego lokalu od dewelopera, to dziś zdolności kredytowej wystarczy nam na trzypokojowe mieszkanie do generalnego remontu z rynku wtórnego – zaznacza.
Firmy, które znajdą się pod ścianą, mogą wyprzedawać banki ziemi. Jak to wpłynie na ceny nowych mieszkań?
W ofercie pojawia się coraz więcej działek z pozwoleniem na budowę. Kupują je duzi deweloperzy.
Od maja do listopada mieszkania staniały w 15 z 17 badanych przez Expandera i Rentier.io miast. Spadki wynoszą średnio 3,5 proc.
Niezaspokojony popyt może wrócić z nową siłą – mówią deweloperzy. Spadków cen mieszkań nie przewidują.
Zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni hamują z inwestycjami. Będzie to miało konsekwencje nie tylko dla branży budowlanej. W obecnym otoczeniu makroekonomicznym trudno oczekiwać poprawy.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas