19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 23:21 Publikacja: 15.12.2022 20:01
Sky+ w Katowicach – wielofunkcyjna inwestycja spółki Atal
Foto: mat. pras.
Co przyniesie 2023 rok na rynku deweloperskim? Zdaniem budujących osiedla firm zależy to od wielu czynników, m.in. wysokości stóp procentowych.
– Nie wiemy, czy i kiedy zostaną obniżone. Pierwszych ruchów w tym kierunku możemy się spodziewać dopiero w ostatnim kwartale roku – przewiduje Tomasz Łapiński, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w spółce Cordia. – Słychać już głosy o obniżeniu 5-proc. bufora ostrożnościowego, który banki stosują przy obliczaniu zdolności kredytowej klienta. Nawet jeśli tak się stanie, wpływ tej obniżki na rynek będzie minimalny. W 2023 r. i na rynku pierwotnym, i na wtórnym mieszkania wciąż będą kupować klienci gotówkowi.
Cena mieszkania to nie wszystko. Dziś bardziej niż kiedykolwiek liczą się koszty utrzymania i wykończenia lokalu.
W siedmiu największych miastach deweloperzy sprzedali w listopadzie niespełna 2,7 tys. mieszkań. To o 17 proc. mniej niż w październiku – wskazuje portal RynekPierwotny.pl.
Mieszkania w historycznych budynkach kuszą świetnymi adresami. Na kamienice łaskawym okiem patrzy PRS.
Promocje na rynku pierwotnym trwają w najlepsze. Deweloperzy obiecują klientom nawet 100–200 tys. zł oszczędności.
Czas zwykłych obiektów wakacyjnych mija. Liczy się dobrostan gości, unikatowe doświadczenia. Nadciąga slow tourism.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas