19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:09 Publikacja: 28.12.2022 15:05
Foto: Adobe Stock
Sytuację na rynku nieruchomości analizuje Marcin Krasoń z Otodom Analytics:
Rynek nieruchomości jest bardzo skomplikowanym organizmem, w tym samym obrocie są rozpadające się rudery i nowoczesne domy energetycznie pasywne. To, co dzieje się wokół, może bardzo różnie wpływać na różne segmenty tego rynku. Przykładowo rosnące koszty energii sprawiły, że ludzie większą uwagę zwracają na ten aspekt kosztów utrzymania domu – zatem gdy w życie wejdą certyfikaty energetyczne, to trudniej będzie sprzedać nieruchomość, która wypada blado pod kątem izolacji cieplnej lub jest ogrzewana drogim paliwem.
Spadki cen mieszkań w 2023 r. bardziej prawdopodobne niż na rynku pierwotnym są na rynku wtórnym, gdzie trudno o kontrolę podaży. Przyszły rok może być niezwykle trudny dla deweloperów.
Jeśli w 2023 roku nie zostaną odblokowane kredyty hipoteczne, to stagnacja na rynku nieruchomości się utrzyma.
Apartament w Warszawie kupiony za 23 mln zł, w Krakowie – za ponad 15 mln. To rekordowe transakcje mijającego roku.
Różnice w cenach nieruchomości w dużych miastach i na obrzeżach jeszcze niedawno sięgały 60-80 proc. Dziś to maksymalnie 50 proc. – wynika z raportu portalu Nieruchomosci-online.pl.
Mieszkania w historycznych budynkach kuszą świetnymi adresami. Na kamienice łaskawym okiem patrzy PRS.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas