Wprowadzimy zasadę minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym - taka obietnica znalazła się w umowie koalicyjnej rządzących w Polsce partii. Minęło półtora roku i pojawiła się szansa na jej dotrzymanie. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie stosowny projekt.
Nowelizacja ordynacji podatkowej – pół roku na przygotowanie się do niekorzystnych zmian
Zasada sześciomiesięcznego vacatio legis ma być wprowadzona do ordynacji podatkowej. Nowelizacja stanowi, że w przedkładanych Sejmowi projektach ustaw podatkowych termin wejścia w życie wyznacza się na dzień przypadający nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Ale z zastrzeżeniem, że dotyczy to przepisów zawierających niekorzystne rozwiązania dla podatników, a także płatników, inkasentów, ich następców prawnych lub osób trzecich. Obowiązkowe półroczne vacatio legis nie obejmie więc regulacji uznawanych za korzystne dla podatników.
Jakie rozwiązanie może być niekorzystne? Nowy przepis wymienia na pierwszym miejscu zwiększenie obciążeń. Jak to rozumieć? W uzasadnieniu do projektu czytamy, że chodzi zarówno o zwiększenie obciążeń fiskalnych, jak i biurokratycznych obowiązków. Negatywne skutki dla podatników mogą też wynikać z ograniczenia uprawnień lub zmiany obowiązujących zasad opodatkowania, np. zaostrzenia warunków korzystania z ulgi.
Będą wyjątki od sześciomiesięcznego vacatio legis
Od zasady sześciomiesięcznego vacatio legis będą wyjątki. Można od niej odstąpić, gdy wynika to z konieczności implementacji lub wykonania przepisów prawa Unii Europejskiej. A także wtedy, gdy przemawia za tym ważny interes publiczny. Czyli kiedy? Ministerstwo Finansów samo przyznaje w uzasadnieniu do projektu, że ważny interes publiczny jest pojęciem nieostrym. Podkreśla, że chodzi o interes publiczny, który jest na tyle istotny, aby mógł być uznany za ważny. I dodaje, że „jego konkretyzacja jest dokonywana na gruncie konkretnego przypadku”.
Przyczyny odstąpienia od sześciomiesięcznego vacatio legis będą przedstawiane w uzasadnieniu projektu.