Aktualizacja: 22.02.2025 04:54 Publikacja: 29.09.2022 22:12
W sierpniu br. w skali ogólnopolskiej deweloperzy drastycznie zmniejszyli liczbę uruchamianych projektów. Budują dziś mniej niż tuż po wybuchu pandemii
Foto: mat. pras.
W I połowie br. dwunastu deweloperów notowanych na GPW i Catalyst uzyskało wysoką średnią marżę brutto ze sprzedaży 29 proc. – o 2,6 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Mediana zwiększyła się o 1,6 pkt proc., do 28,9 proc.
W tym sezonie mniej jest skrajności: w I połowie ub.r. liderzy notowali rentowność rzędu 37 proc., a maruderzy zaledwie kilkunastu procent.
Z racji swojej skali PRS ani nie zaburzy, ani też nie poprawi sytuacji na rynku – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu Vantage Development.
Nawet w czasie lockdownu deweloperzy budowali więcej mieszkań niż obecnie. Ograniczenie podaży to efekt spadku popytu z powodu niedostępności kredytów, ale też chęci utrzymania marż.
Spowolnienie i wysokie stopy nie będą trwać wiecznie, trzeba je przeczekać – mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.
Troska o środowisko i kurczące się zasoby surowców powinny zmienić sposób budowania – ocenili eksperci zaproszeni przez ULI Poland.
Instytucje inwestujące w portfele mieszkań na wynajem mogą wypełnić lukę powstałą w związku z zapaścią sprzedaży kredytów hipotecznych. Rynek najmu rozwinie się też w mniejszych miastach.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas