Aktualizacja: 21.02.2025 10:57 Publikacja: 29.09.2022 22:10
Takie wykończenie wnętrz proponują Galerie Venis. Firma współpracuje z deweloperami
Foto: mat. pras.
Wybrać projekt, zamówić materiały wykończeniowe, znaleźć dobrą ekipę. Wyrobić się w czasie, ale przede wszystkim – w budżecie. Nabywcy nowych mieszkań mają wiele dylematów, o czym mówi Radosław Pokluda, prezes spółki Rednet Dom, która zajmuje się urządzaniem wnętrz.
– Wykończenie mieszkania to nie lada wyzwanie – przyznaje prezes. W dobie galopującej inflacji i powszechnej drożyzny coraz częściej pada pytanie: jak uniknąć podwyżek cen materiałów już po zleceniu prac? Odpowiedzią są pakiety wykończeniowe.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy mieszkania staniały w 13 z 17 badanych przez Expandera i Rentier.io miast. Nadal jest jednak drożej niż przed rokiem.
Średnio o 10 proc. drożały lokale w pierwszym półroczu – podaje Emmerson Evaluation. Więcej płacimy i za nowe, i za używane mieszkania. Co dalej?
Deweloperzy budują mniej niż w czasie lockdownu. Pojawiają się problemy z wykonawcami osiedli. Kryzys się rozlewa, ale nie wszystkich zrujnuje.
Klienci kupują mniejsze mieszkania. Ceny małych lokali w przeliczeniu na mkw. są jednak znacznie wyższe niż większych.
Czas szybkiego zwrotu z inwestycji w nieruchomości się skończył. Dzisiaj mieszkania muszą być traktowane jako inwestycja długoterminowa, nawet kilkudziesięcioletnia.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas