19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 12:21 Publikacja: 29.07.2022 13:02
Foto: Adobe Stock
W Dzienniku Ustaw ogłoszono ustawę z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (poz. 1557). Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu w formie elektronicznej.
To się opłaca
Można iść drogą poszukiwania inwestora, zwiększenia ceny, zmiany standardów wykończenia za zgodą większości kupujących. Można też rzucić rękawicę i zakończyć karierę dewelopera. Zawsze jest to wybór bardzo indywidualny, zależny od sytuacji finansowej inwestora.
Kupujący lokum powinien przejrzeć cały stos papierów, zanim podpisze umowę deweloperską. Jeżeli nie chce mieć problemów z odbiorem.
Deutsche Bank planował wejść kredytowo na rynek najmu nieruchomości. Zrezygnował z powodu obowiązujących w Polsce regulacji prawnych i strachu przed bataliami z lokatorami, którzy nie płacą.
Klienci często dopiero podczas odbioru orientują się, że kupili lokal bez pieca czy schodów i muszą je samodzielnie zainstalować. Dlatego trzeba sprawdzić wszystko - mówi Dorota Dymyt-Holko, ekspert ds. ryzyka budowlanego.
Sejm zajmie się ustawą o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne. To jeden ze sposobów na rozwiązanie problemu podaży gruntów.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Podmiot, który wytwarza odpady podczas robót budowlanych powinien starać się segregować odpady zaraz po ich powstaniu – radzi Kinga Kamionka, prawnik w Kancelarii Andersen w zespole prawa ochrony środowiska.
Inwestor obejmie 80 proc. udziałów w spółce Expobud specjalizującej się w domach z keramzytu. Celem jest zwiększenie skali spółki.
Przed rynkiem duże infrastrukturalne zadania inwestycyjne. Trzeba je optymalnie rozplanować. Nie wpędzajmy się znów w kumulację – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga w Polsce.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
W tym roku doczekaliśmy kilku kluczowych zmian dla branży budowlanej i nieruchomości. Mimo to odczuwamy niedosyt, ponieważ w dalszym ciągu wiele regulacji wymaga pilnej poprawy – ocenia ekspertka.
Zwiększenie dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe to główny cel projektu ustawy, nad którym pracuje resort rozwoju. Eksperci doceniają intencje, lecz są sceptyczni.
Zdarza się, że osoby publiczne wykorzystują popularność, aby szybciej sprzedać nieruchomość. Ale nie zawsze sprzedający chcą się afiszować nazwiskiem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas