Weryfikacja księgi wieczystej, własności gruntu i to, o czym nabywcy zapominają, czyli zapoznanie się projektem budowlanym, pozwala uniknąć wielu sporów. Należy zwrócić uwagę, czy deweloper ma dostęp do drogi publicznej, zapewnienia odbioru ścieków czy też dostaw wody. Zdarzały się przypadki braku powyższych elementów i zapisy, że np. droga zostanie ustalona odrębnym opracowaniem. Projekt budowlany zawiera niezbędne dane i w mojej ocenie każdy z nabywców powinien przeanalizować, co kupuje i jak będzie wyglądać jego przyszła własność.
Nowym tematem rzeka jest prospekt emisyjny. Już widziałam opinie, jak interpretować ustawę, żeby jak najpóźniej go udostępniać.
Na prospekcie niejeden deweloper może połamać sobie zęby. Wygląda niewinnie, ale może być bardzo skutecznym orężem przy sporach. Prospekt informacyjny, który jest załącznikiem do umowy ( wzór ustawowy) zawiera najważniejsze dane inwestycji i jest obowiązujący! Każda jego zmiana wymaga poinformowania nabywcy i uzyskania jego zgody. Dokładna analiza prospektu jest obowiązkowa, numer działki, pozwolenia na budowę, forma własności, wyszczególnienie użytych do budowy materiałów itp. zbiór informacji dokładnie opisujących nabywaną nieruchomość, a często przez nabywców traktowany, jako dodatek do umowy.
Ulubiony temat nabywców i niedoceniony jeszcze przez deweloperów to sąsiedztwo inwestycji.
Deweloper musi wykazać uciążliwości, jakie występują w promieniu 1km od inwestycji. Nabywco, sprawdź miejscowy plan zagospodarowania, zobacz, co powstanie w okolicy, bo później nie będziesz mógł stwierdzić, że zostałeś wprowadzony w błąd. Wzór takiego prospektu stanowi obowiązkowy załącznik do ustawy i został znacznie rozbudowany w stosunku do dotychczasowego. Deweloper musi wskazać szeroki zakres informacji wynikających z obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenu inwestycji, dla działek lub ich fragmentów, znajdujących się w odległości do 100 m od granicy terenu inwestycji. Zupełnie nowym elementem prospektu, a budzącym sporo obaw i wątpliwości, jest konieczność podania informacji o obiektach położonych w sąsiedztwie inwestycji i wpływających na warunki życia, w szczególności generujących uciążliwości zapachowe, świetlne czy też hałas.
Na koniec jeszcze słowo o harmonogramach.