Aktualizacja: 21.02.2025 11:12 Publikacja: 05.05.2022 18:19
Foto: Mat. prasowe
Rada Polityki Pieniężnej ósmy raz z rzędu (od października ubiegłego roku) podniosła stopy procentowe. Tym razem obyło się bez niespodzianki. Główna stopa w odpowiedzi na ponad 12-proc. galop inflacyjny wzrosła o 75 pkt proc., do 5,25 proc.
Od października ub. roku, czyli od punktu zwrotnego w polityce monetarnej NBP, raty kredytów mieszkaniowych w praktyce uległy podwojeniu. Dla rynku nieruchomości mieszkaniowych skala pojedynczego ruchu stóp NBP rzędu 75 pkt proc. oznacza dość traumatyczne doświadczenie, jednak prawdziwą obawę dłużników hipotecznych budzi ich docelowy poziom.
Rada Polityki Pieniężnej po raz piąty w 2022 roku podniosła oprocentowanie stóp procentowych. To oznacza wzrost raty kredytu hipotecznego. O ile?
Przed nami kolejna podwyżka stóp procentowych. RPP próbuje w ten sposób zatrzymać galopująca inflację. Nie będzie to na pewno dobra informacja dla gospodarki ani tym bardziej dla rynku nieruchomości – ocenia doradca Tomasz Błeszyński.
Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu podwyższyła główną stopę procentową o 0,75 pkt proc., zamiast o 1 pkt proc., jak powszechnie oczekiwali ekonomiści.
Rata kredytu za 40-metrowe mieszkanie w Warszawie przewyższy pobieraną od najemcy stawkę o ponad 1,3 tys. zł.
Nawet o dwie trzecie może się zmniejszyć grono kupujących mieszkania na kredyt. Ale na spadek cen nie ma co liczyć.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
W mBanku zrównoważone finanse to zarówno wsparcie dużych firm, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także finansowanie działalności średnich i małych podmiotów - mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Jaki wpływ na praktykę stosowania przepisów dotyczących transakcji nieautoryzowanych w Polsce może mieć sprawa zawisła przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Musimy postawić na energię ze źródeł odnawialnych, które są po prostu tańsze m.in. dzięki nowoczesnym technologiom oraz efektowi skali – ocenia Agnieszka Słomka-Gołębiowska, przewodnicząca rady nadzorczej mBanku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas