Aktualizacja: 23.11.2024 09:25 Publikacja: 21.04.2022 21:07
Podwyżki stóp procentowych studzą entuzjazm inwestorów kupujących mieszkania
Foto: Marta Bogacz
Także w innych miastach czynsz nie wystarczy na spłatę comiesięcznego długu wobec banku. Tak wynika z analiz platformy Rentier.io. Na potrzeby symulacji serwis przyjmuje, że WIBOR-y z 6 kwietnia – po podwyżce stóp procentowych o 1 pkt proc. – wzrosną także o 1 pkt. W szacunkach przyjęto średnie ceny i średnie stawki najmu mieszkań z marca (dane Rentier.io). Wielkość mieszkania: 40 mkw., okres spłaty kredytu: 25 lat, wkład własny: 10 proc., marża banku: 2,49 proc.
Nawet o dwie trzecie może się zmniejszyć grono kupujących mieszkania na kredyt. Ale na spadek cen nie ma co liczyć.
Znika wszystko, nawet mieszkania mało atrakcyjne i nieadekwatnie wycenione, które przed wojną stałyby puste. Podwyżki czynszów będą trwałe – przewidują eksperci firmy Fiesta ZN.
Cześć klientów szuka tańszych lokali na obrzeżach. Inni zostają w centrum miasta, ale kupują mniej metrów, niż chcieli.
Ceny nieruchomości coraz częściej rozjeżdżają się z możliwościami klientów – wynika z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowanego przez JLL i obido dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
O tanie lokale łatwiej jest w mniejszych miastach powiatowych.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Chętnie pomożemy Polsce w odejściu od paliw kopalnych, będziemy wspierać budowę przystępnych cenowo mieszkań i poprawę konkurencyjności firm. A także projekty polsko-ukraińskie – zapowiada Odile Renaud-Basso, prezeska Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Zasoby w Polsce są relatywnie młode, ale i nasz rynek mierzy się z ryzykami związanymi ze starzeniem się budynków.
Deweloper zorganizuje przeprowadzkę, pomoże w wykończeniu wnętrz, przyjmie stare mieszkanie w rozliczeniu, poczeka na zapłatę. Firmy dwoją się i troją, by przyciągnąć klientów.
Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków online, nabijanie ludzi w pompy ciepła. Wreszcie jest szansa na likwidację patologii – mówi Jan Ruszkowski, nowy dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Fala Renowacji.
Kupujący mieszkania mają przewagę. Transakcje z obniżkami cen o kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych nikogo nie dziwią. Co dalej z mieszkaniówką?
Jest kilka przesłanek uprawniających konsumentów do odzyskania pieniędzy w razie kłopotów z deweloperem. W ciągu prawie 2,5 roku działania DFG były cztery przypadki wypłat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas