Sytuację na rynku pierwotnym komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:
- Nawet bez sprawdzania dokładnych statystyk można być pewnym, że najwięcej mieszkań powstaje w Warszawie. Sytuacja staje się mniej oczywista, jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę ukończonych lokali i domów w przeliczeniu na 1 tys. osób. Po uwzględnieniu takiego wskaźnika polska stolica spada na 18. miejsce wśród 220 miast liczących sobie ponad 20 tys. mieszkańców. Dwie pierwsze pozycje w rankingu mieszkaniowej aktywności zajmują niewielkie miasta spod Warszawy.
To nie koniec zaskakujących wyników, które dotyczą liczby mieszkań wybudowanych przez inwestorów prywatnych oraz pozostałe podmioty, np. deweloperów, spółdzielnie i samorządy. Informacje o liczbie mieszkań wybudowanych na terenie większych miast (ponad 20 tys. mieszkańców), możemy znaleźć w zestawieniach publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Pod pojęciem „mieszkania" GUS rozumie zarówno lokal mieszkalny, jak i dom. Po uwzględnieniu takich założeń okazuje się, że w 2015 r. na terenie Warszawy wszyscy inwestorzy (m.in. osoby prywatne i deweloperzy), oddali do użytkowania ponad 13,3 tys. mieszkań.
Przewaga stolicy nad pozostałymi metropoliami (Krakowem, Łodzią, Wrocławiem, Gdańskiem i Poznaniem) jest co najmniej dwukrotna. Taka sytuacja nie może dziwić zważywszy na różnice w wielkości populacji. Znacznie bardziej zaskakujący jest fakt, że do grupy 20 miast z największą liczbą ukończonych mieszkań, w 2015 r. zakwalifikowały się podwarszawskie Marki.
Ta lokalizacja wzbudza spore zainteresowanie wśród lokalnych deweloperów oraz prywatnych inwestorów, którzy chcą wybudować dom jednorodzinny. Wspomniane Marki zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby wszystkich ukończonych mieszkań w relacji do liczby mieszkańców (2015 r.).