#RZECZoBIZNESIE: Grzegorz Kiełpsz: Mieszkanie+ to za mało

W Polsce na tysiąc osób przypada 363 mieszkań. Średnia UE to 435 mieszkań. Musimy wybudować ich więcej - mówi Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Aktualizacja: 13.10.2016 14:39 Publikacja: 13.10.2016 14:07

#RZECZoBIZNESIE: Grzegorz Kiełpsz: Mieszkanie+ to za mało

Foto: Rzeczpospolita

Jaki stosunek mają developerzy do planów wprowadzenia programu Mieszkanie+?

-Wielokrotnie mówiliśmy, że ten segment rynku, który według deklaracji rządu Mieszkanie+ ma obsługiwać, potrzebuje wsparcia. W realizacji polityki mieszkaniowej jest miejsce dla wszystkich podmiotów – podkreśla Grzegorz Kiełpsz.

Czy istnieje groźba, że potencjalni klienci mogą się jednak wstrzymywać z kupnem mieszkania, oczekując na tańsze mieszkania od państwa? Ekspert wyjaśnia, że taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli szybko nie zostaną przedstawione konkretne zasady, na jakich nowa reforma będzie funkcjonować. Dodaje, że póki co jest to wielką niewiadomą.

- Na razie podpisanych jest siedemnaście listów intencyjnych, jednak nie znamy ich treści. Nie wiemy, czy mówią one o zasobie mieszkań komunalnych, czy o mieszkaniach przewidzianych w ramach nowej reformy. Nie znamy także klucza wyboru lokalizacji mieszkań - mówi.

Grzegorz Kiełpsz zaznacza, że niepokój developerów może budzić dodatkowo fakt, że narodowy operator będzie miał łatwiejszą drogę w pozyskiwaniu gruntów.

- Nie można różnicować podmiotów na rynku. Poza tym, program Mieszkanie+ jest tylko częścią narodowej polityki mieszkaniowej. Żeby zlikwidować deficyt mieszkań nie wystarczy zająć się tylko tą częścią społeczeństwa, która zarabia za dużo by otrzymać mieszkania komunalne i za mało, żeby mieszkanie wynająć, czy kupić mieszkanie na wolnym rynku. Poza tą grupą jest ogromna rzesza ludzi, której popyt musi zaspokoić strona komercyjna - mówi.

Na pytanie, czy deficyt jest tylko mitem w związku z masową emigracją Polaków za granicę, Grzegorz Kiełpsz przytacza statystyki mieszkaniowe dla Polski i Unii Europejskiej. W Polsce na tysiąc osób przypada 363 mieszkań. Średnia UE to 435 mieszkania. Dane pokazują, że mieszkań potrzebnych jest bardzo dużo.

Czy w związku z rosnącymi cenami nieruchomości nie mamy do czynienia z bańką mieszkaniową?

- Moim zdaniem tej bańki nie ma. W tej chwili wzrost cen, którego w dalszym ciągu możemy się spodziewać, wynika głównie z działania nowych regulacji odnośnie ziem rolnych. Inwestorzy wolą wybierać ziemie, które są objęte planami zagospodarowania przestrzennego, a tych w dużych miastach jest niewiele. Stąd skurczył się obszar ziem, na których można budować mieszkania i tym samym wzrosły ich ceny – ocenia Kiełpsz.

Nieruchomości
Hiszpania chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc.
Nieruchomości
Kamienica Na Okrzei już gotowa
Nieruchomości
Dom z kultowego serialu wystawiony na sprzedaż. Właścicielka miała dość
Nieruchomości
Rynek mieszkań odbije? Deweloperzy w trochę lepszych nastrojach
Nieruchomości
Duże transakcje na komercyjnym rynku nieruchomości. Jakich budynków szukają inwestorzy?