Orzeczenie zapadło jednogłośnie.
Trybunał rozpatrzył wspólnie dwie skargi od właścicieli nieruchomości, które na mocy rozporządzenia wojewody z sierpnia 2007 r. znalazły się w strefie Obszaru Ograniczonego Użytkowania - Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. W takiej sytuacji właściciele nieruchomości mogą żądać rekompensaty za szkody poniesione w związku z ograniczeniem sposobu korzystania ze swoich posesji. Za taką szkodę uważa się także zmniejszenie wartości nieruchomości. Oba roszczenia dotyczyły stanu prawnego, w którym na wystąpienie z roszczeniem właściciel nieruchomości miał 2 lata od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości (art. 129 ust. 4 Prawo ochrony środowiska).
Chociaż rozporządzenie wojewody zostało przez sądy administracyjne uznane za nieobowiązujące, to i tak sądy rozpoznające powództwa o odszkodowanie dla właścicieli łączyły z nim skutki prawne upływu terminu zawitego z zakwestionowanego art. 129 ust. 4. To, zdaniem autorów skarg, narusza ich konstytucyjne prawa i istotę prawa własności.
Trybunał stwierdził jednak, że zakwestionowane przepisy Prawa ochrony środowiska są zgodne z konstytucją i stanowią gwarancję ochrony praw podmiotów, które po wejściu w życie rozporządzenia wojewody nr 50 z 2007 r., zobowiązane były dostosować się do wymagań i ograniczeń związanych z wprowadzeniem obszaru ograniczonego użytkowania, a także musiały znosić immisje hałasu będące konsekwencją funkcjonowania portu lotniczego.
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, stabilność stosunków prawnych kształtujących się po wejściu w życie rozporządzenia wojewody nr 50 z 2007 r. jest wartością podlegającą ochronie właśnie z punktu widzenia ingerencji w prawo własności.