Podpisywanie umowy przenoszącej własność niewiele się różni od tego typu umów, np. nabycia mieszkania z drugiej ręki. Integralną jednak częścią tej umowy jest umowa deweloperska i prospekt wraz z załącznikami (czyli z projektem umowy deweloperskiej).
Nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby, jakie dokumenty są niezbędne przy tego typu czynnościach. Niemniej jednak notariusze zawsze ich żądają. Najważniejsze dokumenty, te dotyczące mieszkania, dostarczy deweloper.
Akt notarialny przed podpisaniem powinien być odczytany przez notariusza lub przez inną osobę w jego obecności. Akt zostaje w kancelarii, a strony otrzymują od notariusza jego wypisy, które mają moc oryginału.
Niezależnie od tego notariusz pobiera swoje wynagrodzenie. Przepisy określają, że solidarnie odpowiadają za nie strony umowy. Zazwyczaj notariusza opłaca ten, kto kupuje. Wysokość opłat notarialnych określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Zawiera ono stawki maksymalne, jakie może pobrać rejent. To znaczy, że nie może wziąć więcej, ale zawsze może mniej (patrz str. 6).
Uwaga!