Odszkodowania za rury na działce będą ustalane według kwot bazowych

Odszkodowania za posesje, przez które mają przebiegać rurociągi, będą ustalane według kwot bazowych, a nie w oparciu o wartość rynkową działki.

Publikacja: 01.08.2013 09:44

Odszkodowania za rury na działce będą ustalane według kwot bazowych

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Linie energetyczne, kable telefoniczne czy rurociągi gazowe będą przebiegały specjalnie wytyczonymi trasami. Na Komitet Stały Rady Ministrów trafił właśnie projekt ustawy o korytarzach przesyłowych.

Nowe przepisy budzą jednak ogromne emocje. Kable i linie często będą przebiegać przez tereny prywatne. Tymczasem nikt nie zamierza pytać właścicieli czy tego chcą, czy nie.

Formalności załatwiane na skróty

Polska infrastruktura jest przestarzała. Wymaga modernizacji i nowych inwestycji. Załatwienie formalności budowanych na podstawie obowiązujących przepisów jest długotrwałe i wymaga wydania wielu decyzji. Projekt ma to zmienić. Wprowadza, wzorem innych specustaw (np. drogowej), uproszczenia w tym zakresie.

W zależności od zasięgu inwestycji decyzję w sprawie ustanowienia korytarza przesyłowego będzie wydawał starosta lub wojewoda. ?Tego typu inwestycje często przebiegają przez wiele gmin i województw. Zgodnie z projektem, wystarczy, że decyzję wyda tylko jeden starosta lub wojewoda, a pozostali będą już nią związani. Zastąpi ona obecne decyzje: lokalizacyjną, podziałową, dotyczącą inwestycji celu publicznego oraz pozwolenie na budowę.

Służebność będzie powstawała z mocy prawa, bez udziału właścicieli działek

– Jednocześnie dojdzie do ustanowienia z mocy prawa służebności przesyłu, która będzie wiązała wszystkich właścicieli (użytkowników wieczystych), których nieruchomości znajdują się w granicach korytarza – tłumaczy Paweł Grzejszczak, radca prawny i partner w Kancelarii Domański, Zakrzewski Palinka

– W zamian mają otrzymać odszkodowanie. Będzie ono ustalane w odrębnym postępowaniu – dodaje.

W praktyce oznacza to jednak, że np. na działkę prywatną wejdzie przedsiębiorstwo energetyczne i zacznie kłaść kable, a jej właściciel wciąż będzie czekał na odszkodowanie. Taki korytarz będzie można ustanowić także dla infrastruktury już istniejącej.

Projekt o korytarzach przesyłowych wprowadza nowy system wypłaty odszkodowań.

Kontrowersyjne zasady wypłaty

– Urzędnik nie będzie brał pod uwagę wartości rynkowej nieruchomości, tylko bazową, która będzie ustalana i przeliczana dla poszczególnych nieruchomości według tabel – mówi Krzysztof Bratkowski, prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

– Uważam, że odszkodowania według tego systemu będą niskie – twierdzi Bratkowski. Dodaje jednak, że nowa wersja projektu zawiera inne przeliczniki, być może korzystniejsze od tych wcześniejszych.

– Tego jeszcze nie wiem, nie przeanalizowaliśmy tej wersji projektu – zastrzega.

O tym, że nowy system ma zalety, przekonuje z kolei mec. Grzejszczak. – Szybciej uzyska się odszkodowanie. Nie trzeba będzie przechodzić, tak jak obecnie, żmudnych procedur wyceny nieruchomości. Poza tym odszkodowanie będzie wypłacał nie Skarb Państwa tylko przedsiębiorstwo korzystające z korytarza. Zawsze będzie można z nim negocjować i żądać więcej – twierdzi Grzejszczak. Zwraca jednak uwagę na inną propozycję.

– Projekt przewiduje, że z chwilą ustanowienia korytarza przesyłowego dla istniejącej infrastruktury właściciel nieruchomości z mocy ustawy straci prawo do wszelkiego typu roszczeń względem dostawców mediów, np. z tytułu bezumownego korzystania z gruntów. Moim zdaniem, tego typu zapis może być niekonstytucyjny – zaznacza.

Etap legislacyjny: Komitet Stały Rady Ministrów

Linie energetyczne, kable telefoniczne czy rurociągi gazowe będą przebiegały specjalnie wytyczonymi trasami. Na Komitet Stały Rady Ministrów trafił właśnie projekt ustawy o korytarzach przesyłowych.

Nowe przepisy budzą jednak ogromne emocje. Kable i linie często będą przebiegać przez tereny prywatne. Tymczasem nikt nie zamierza pytać właścicieli czy tego chcą, czy nie.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce