Rośnie popyt na magazyny

Coraz więcej deweloperów ryzykuje i rusza z nowymi projektami bez wcześniejszego podpisania umów najmu.

Publikacja: 22.12.2014 07:55

Mijający rok powiększa podaż magazynów w Polsce o 950 tys. mkw.

Mijający rok powiększa podaż magazynów w Polsce o 950 tys. mkw.

Foto: Inwestor

Mijający rok przyniesie ok. 950 tys. mkw. nowych hal, z czego najwięcej powstało we Wrocławiu oraz Poznaniu.  To o ponad 100 proc. więcej niż rok temu – wynika z danych firmy JLL.

Z kolei magazynów w budowie jest najwięcej w centralnej Polsce, Wielkopolsce oraz w okolicach Wrocławia.

Budują bez umów

Deweloperzy coraz chętniej zaczynają projekty bez zawarcia umów najmu. – W I półroczu 2014 r. w budowie było 77 tys. mkw. powierzchni spekulacyjnej, czyli niecałe 10 proc. Natomiast w III kw. ta liczba wzrosła do 128 tys. mkw., tj. do 24 proc. wszystkich inwestycji w realizacji – szacuje Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowych w JLL.

Jego zdaniem coraz więcej deweloperów będzie się decydować na inwestycje bez wcześniejszych umów najmu.

– Najczęściej spekulacyjnie budowana jest jednak tylko część danego projektu i to w lokalizacjach, które cieszą się dużym zainteresowaniem najemców – zaznacza Marc Le Bozec, dyrektor zespołu wynajmu powierzchni przemysłowych i logistycznych w DTZ.

Jak zwraca uwagę Konrad Jacewicz, negocjator w Cushman & Wakefield, obiekty spekulacyjne powstają w rejonach oferujących dużo dość tanich gruntów.

– Rosnąca liczba obiektów spekulacyjnych wiąże się z nadwyżkami finansowymi deweloperów. Hale klasy A często po skomercjalizowaniu są sprzedawane funduszom inwestycyjnym. W związku z tym deweloperzy posiadają wolne środki, które mogą spożytkować właśnie na budowę spekulacyjną – wyjaśnia Konrad Jacewicz.

Np. w Sosnowcu na Górnym Śląsku firma Panattoni rozpoczęła spekulacyjną budowę nowego parku magazynowego o docelowej powierzchni ok. 90 tys. mkw. Z kolei Segro, ruszając w listopadzie br. ze swoim projektem Segro Business Park Warsaw w Ożarowie,  miała aż 90 proc. powierzchni niewynajętej. Spółka jednak wierzy w potencjał lokalizacji.

– W 2015 r. spodziewamy się utrzymania pozytywnych tendencji i dalszego wzrostu sektora magazynowego – zapewnia Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną.

Z Niemiec do Polski

Sami deweloperzy podkreślają, że 2014 r. był wyjątkowy  za sprawą m.in. rekordowego kontraktu na budowę ponad 300 tys. mkw. dla Amazona. Jednak dalej bardzo dużo projektów jest w budowie.

– Nasz kraj z roku na rok odgrywa coraz ważniejszą rolę na mapie magazynowej Europy Środkowo-Wschodniej. Atrakcyjne stawki czynszu powodują, że firmy posiadające swoje centra dystrybucyjne, magazyny np. w Niemczech, decydują się na ich przeniesienie do Polski. W efekcie współczynnik powierzchni niewynajętych pod koniec III kwartału 2014 r. spadł do poziomu 8 proc. – zaznacza Tomasz Lubowiecki, prezes 7R Logistic.

Również Piotr Bzowski, dyrektor  ds. leasingu i rozwoju w P3 Logistic Parks, zapewnia, że mamy do czynienia z nieustannym rozwojem rynku powierzchni magazynowych.

Deweloperzy wznoszą hale w pobliżu autostrad oraz dróg ekspresowych. – Jednocześnie większą popularność zdobywają w tym roku lokalizacje dotychczas pomijane, takie jak Rzeszów, Lublin czy Szczecin –  wylicza Radosław T. Krochta, dyrektor generalny i wiceprezes MLP Group.

Przeceny pod Łodzią

O wzroście popytu na magazyny, jak podaje Marc Le Bozec, zadecydowały takie czynniki jak  dostęp do wykwalifikowanej i taniej siły roboczej w Polsce, bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa łącząca nasz kraj z Niemcami oraz kryzys na Ukrainie.

Robert Dobrzycki, partner zarządzający w  Panattoni Europe, prognozuje, że rynek magazynów w najbliższym roku nie będzie słabnąć.

– Oczywiście trudno będzie powtórzyć wyniki 2014 r., ale Polską dalej interesuje się biznes z Zachodu. Jako kraj jesteśmy ekonomicznie konkurencyjni i jednocześnie bezpieczni. W ostatnich miesiącach widać również ewolucję rynku magazynowego w Polsce w stronę e-commerce – dodaje Robert Dobrzycki.

Jednocześnie w mijającym roku inwestorzy sporo wydali na magazyny. – W połowie grudnia br. wartość sprzedanych hal sięgała 687 mln euro, a kilka transakcji jest w toku. Jeśli toczące się rozmowy zostaną sfinalizowane do końca roku, może się on nawet zamknąć w kwocie 800 mln euro  – mówi Tomasz Mika.

Według ekspertów Cushman & Wakefield zainteresowanie inwestorów rynkiem magazynowym jest znaczne. – Powierzchnie w budynkach są wynajmowane na długie okresy. Często deweloperzy starają się różnicować klientów oraz wynajmowane dla nich powierzchnie, aby mieć pełne spektrum najemców w swoim portfelu. Dzięki temu nieruchomości przynoszą stabilne dochody dla inwestorów oraz bardzo dobre  zwroty – opowiada Konrad Jacewicz.

Stawki czynszowe  w tym sektorze pozostają stabilne.

– Niewielką zmianę odnotowaliśmy jedynie w regionie Poznania, gdzie stawki efektywne uległy zmniejszeniu z 2,3–3,2 do 2,3–3 euro za mkw. miesięcznie na koniec III kw. br. – wylicza Tomasz Mika.

Ze względu na zmniejszający się poziom pustostanów doradcy spodziewają się w 2015 r. nieznacznych podwyżek stawek najmu. Jednak wiele zależy od regionu.

– Czynsze prawdopodobnie wzrosną w okolicach Wrocławia i Poznania, a nie zmienią się w regionie Warszawy i Górnego Śląska. Natomiast spadek stawek może mieć miejsce w centralnej Polsce – mówi Marc Le Bozec.

Mijający rok przyniesie ok. 950 tys. mkw. nowych hal, z czego najwięcej powstało we Wrocławiu oraz Poznaniu.  To o ponad 100 proc. więcej niż rok temu – wynika z danych firmy JLL.

Z kolei magazynów w budowie jest najwięcej w centralnej Polsce, Wielkopolsce oraz w okolicach Wrocławia.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Nowa szefowa YIT w Polsce
Nieruchomości
Potentat PRS TAG Immobilien ma pół miliarda euro finansowania
Nieruchomości
Barometr nastrojów na rynku mieszkań. Kupujący dalecy od euforii
Nieruchomości
Kupujący byli na wakacjach, deweloperzy dawkowali podaż mieszkań. Co z cenami?
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Nieruchomości
Czynsze można negocjować
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki