Aktualizacja: 22.02.2025 21:58 Publikacja: 19.11.2024 19:48
Foto: Adobe Stock
Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który reguluje tę kwestię, pomimo iż znalazł się w porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu, nie został przyjęty.
CIR nie tłumaczy powodów takiej sytuacji. Jest to zaskakujące, bo sami projektodawcy przekonywali w uzasadnieniu, że dofinansowania pensji pracownika z niepełnosprawnościami nie wzrosły pomimo podwyżek minimalnego wynagrodzenia za pracę. A to, zdaniem rządu, wpływa negatywnie na zatrudnienie takich osób.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Pokolenie Z staje się motorem napędowym zmian na rynku pracy. Przeciwstawia się standardom, które uważa za przestarzałe i dąży do uzyskania większej równowagi między pracą a życiem prywatnym. Niektóre jednak te zmiany bywają zaskakujące i wymagają od pracodawców dużej elastyczności, na co nie wszyscy są gotowi.
Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą uzyskać prawo jazdy, mogą skorzystać z pomocy PFRON. Fundusz dofinansowuje nie tylko koszt kursu, ale również innych opłat z nim związanych. Dla kogo przewidziana jest pomoc i w jakiej wysokości?
Decyzja o przyznaniu asystenta osobistego, którą przewiduje projekt ustawy mającej zwrócić niezależność osobom z niepełnosprawnościami, nie może być uzależniona od ich wieku – apelują do Ministerstwa Rodziny rzecznicy praw obywatelskich i praw dziecka.
W projekcie przepisów dotyczących mobbingu, przesłankę odnoszącą się do subiektywnych odczuć związanych z mobbingiem warto byłoby przenieść do przepisów dotyczących miarkowania wysokości rekompensaty za takie zachowania.
Rodzic utrzymujący niepełnosprawne dziecko może skorzystać z ulgi na rehabilitację i odliczyć od dochodu wydatki na sprzęt do ćwiczeń. Dzięki temu zapłaci niższy podatek PIT.
Niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu naruszenia sprawności organizmu. O jej istnieniu orzekają specjalne zespoły. Co oznaczają stopnie i symbole na orzeczeniu?
Pracownik uprawniony do renty to osoba niepełnosprawna, której przysługują dodatkowe przywileje. Wiążą się z tym obowiązki dla służb kadrowo-płacowych, z których nie zawsze się one wywiązują.
Dla osoby zatrudnionej do pomocy w domu, czyli np. opiekunek czy niań, powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas