19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 02:05 Publikacja: 10.01.2024 03:00
Foto: Adobe Stock
Zasiadający w powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnoprawności alarmują - osoby, które pobierają wysokie świadczenia związane z niepełnosprawnością, wycofują już złożone wnioski o wydanie orzeczenia lub wstrzymują się z ich złożeniem. To efekt przedłużenia ważności orzeczeń. Będą ważne do 30 września lub do wydania nowego orzeczenia.
- We wrześniu prawdopodobnie znów pojawi się problem z terminowością wydawania orzeczeń w powiatowych zespołach , a nawet kolejki mogą być dłuższe, ponieważ przepisy przedłużyły również te orzeczenia, które nie były przedłużane w trybie covidowym — mówi Marzenna Perkowska przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
Rodzice dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą się ubiegać o świadczenia z tego tytułu. O jakie wsparcie finansowe mogą wnioskować?
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy o rencie socjalnej istotne z punktu widzenia osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji.
Osoby z niepełnosprawnością od lat apelowały o przepisy zapewniające im asystentów. Teraz są dwa konkurencyjne projekty: prezydencki i rządowy. Sprawdzamy, czym różnią się przedstawione propozycje.
Prawo do 240 godzin wsparcia przewiduje projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Asystenci pomogą im m.in. w pracy zawodowej i aktywności towarzyskiej. To zmiany, które mają przybliżyć Polskę do europejskich standardów.
Czego mogą spodziewać się w 2025 roku osoby z niepełnosprawnością? Sprawdzamy, jakie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku.
Państwo POPiS nie umie od lat znaleźć środków na sfinansowanie ustawy o asystencji osobistej. Więc przedsiębiorczy i opiekuńczy ludzie sami je znaleźli. Ma na ten cel trafić 60 gr od butelki piwa.
Kwoty miesięcznego dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami mają zostać podwyższone od lipca 2024, a nie od stycznia 2025 roku.
Dostosowanie miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej zależy także od możliwości pracodawcy w tym zakresie. Wynika to z orzeczenia Sądu Najwyższego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas