Sztuka uprawy ziemi rozprzestrzeniła się z wraz z migracją z południowej do północnej Europy – dowodzą szwedzcy i duńscy badacze na łamach dzisiejszego wydania magazynu „Science".
Rolnictwo rozwinęło się na Bliskim Wschodzie ok 11 tys. lat temu i rozprzestrzeniało się na terenie prawie całej Europy w ciągu 5 tys. lat. Od ponad 100 lat uczeni spierali się, jak ten proces przebiegał.
– Przeanalizowaliśmy dane genetyczne z dwóch różnych kultur: myśliwych - zbieraczy i rolników, które istniały w tym samym czasie, oddalone od siebie o ok. 400 km – powiedział Pontus Skoglund z Uniwersytetu w Uppsali.
Materiał genetyczny pochodził od czterech osób żyjących przed tysiącami lat na terenie dzisiejszej Szwecji. Trzech myśliwych znalezionych na wyspie Gotlandii i rolnika z okolic Gökhem na kontynencie.
– Zaskakujące okazało się, że myśliwi – zbieracze oraz rolnicy z epoki kamienia żyjący obok siebie przez 1000 lat mieli zupełnie inne cechy genetyczne – powiedział prof. Mattias Jakobsson, także z Uniwersytetu w Uppsali.