Zmiany klimatyczne mogą być powodem, dla którego tysiące maskonurów głodują na Morzu Beringa - wynika z najnowszych badań.
Timothy Jones z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle i jego współpracownicy monitorowali obszar wybrzeża Alaski przez kilka miesięcy w latach 2016-17. W trakcie badań zanotowali niezwykłą liczbę ptaków na Wyspie św. Pawła, z których większość to maskonury złotoczube - charakterystyczne czarno-białe ptaki z pomarańczowymi dziobami.
Naukowcy twierdzą, że w trakcie badania znaleźli około 350 martwych ptaków, co pozwoliło im oszacować, że w tym okresie zginęło łącznie nawet 8,8 tys. maskonurów.
Na ogół odnalezione martwe ptaki wyglądały na "poważnie wychudzone". Większość z nich wykazywała oznaki niedawno liniejących piór - prawdopodobnie z powodu stresu.
W raporcie odnotowano, że okres cieplejszych temperatur morza prawdopodobnie zakłócił łańcuch pokarmowy, ponieważ na tym obszarze można było znaleźć mniejszą ilość zooplanktonu, zjadanego przez ryby, na które polują maskonury.