Tak przynajmniej wynika z badań naukowców z zespołu prof. Karla Karlstroma z Uniwersytetu Nowego Meksyku. Wykorzystali oni nową metodę datowania — tzw. termochronologię — do ponownej oceny wieku skał i erozji. Rezultaty publikuje magazyn „Nature Geoscience". A są to wyniki zaskakujące.
Dotąd naukowcy byli w większości zgodni: Wielki Kanion powstał ok. 60-70 mln lat temu. W czasach, gdy po Ziemi biegały dinozaury.
— Odrzucamy tak zwany „model starego kanionu" zakładający, że rzeźba terenu powstała około 70 mln lat temu — mówi prof. Karlstrom. — Uważamy, że Kolorado dopiero około 6 mln lat temu połączyła starsze segmenty na swojej drodze z Gór Skalistych do Zatoki Kalifornijskiej.
Najważniejszym wnioskiem z badań naukowców jest ten, że cały Wielki Kanion nie uformował się w jednym geologicznym momencie. Fragmenty, składające się na znaną dziś całość zachwycającą turystów, wyżłobione były przez inne rzeki. Dopiero gdy wyłoniła się najmłodsza część (tzw. Kanion Marmurowy, Marble Canyon) rzeka Kolorado połączyła cały system.
- Kiedy popatrzymy na liczący prawie 450 km długości kanion i zapytamy o wiek, to trzeba odpowiedzieć: ponad połowa jest geologicznie młoda, jedna czwarta jest w średnim wieku, ma 15-25 mln lat — mówi prof. Karlstrom. — A reszta jest naprawdę stara — ma 70 mln lat.