Projekt BEKSIŃSKI.LIVE 2024 odwiedzi kolejne miasta

BEKSIŃSKI.LIVE 2024 to multimedialny spektakl, w ramach którego przy akompaniamencie autorskiej muzyki stworzonej przez WASILEWSKIEGO i Kamila Zawiślaka Wishlake’a, zaprezentowane zostanie wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii malarstwo Zdzisława Beksińskiego.

Publikacja: 22.02.2024 09:00

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym BEKSIŃSKI.LIVE 2024

Na scenie twórcom muzyki towarzyszyć będą wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz oraz Piotr Rogucki. Do ogłoszonych wcześniej lokalizacji właśnie doszły trzy kolejne. Projekt pojawi się jeszcze w Lublinie (22 maja, Hala Globus), Olsztynie (13 czerwca, Hala Urania) oraz Szczecinie (28 września, Netto Arena). Bilety na BEKSIŃSKI.LIVE 2024 dostępne są na eBilet.pl.

Projekt BEKSIŃSKI.LIVE nieustannie się rozwija. Po entuzjastycznie przyjętym multimedialnym spektaklu w łódzkiej ATLAS ARENIE, ogłoszone zostały trzy kolejne lokalizacje. Do zapowiadanych już wcześniej wydarzeń w Trójmieście (2 marca, ERGO ARENA w Gdańsku/Sopocie) i Krakowie (26 kwietnia, TAURON ARENA KRAKÓW), dołączyły właśnie Lublin (22 maja, Hala Globus), Olsztyn (13 czerwca, Hala Urania) oraz Szczecin (28 września, Netto Arena). W planach są już kolejne lokalizacje.

Projekt BEKSIŃSKI.LIVE to muzyczno-wizualny spektakl, w którego centrum stoi współczesny człowiek konfrontujący się m.in. z własnym przeznaczeniem, śmiercią, lękami, rozterkami i kreacją. Zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego, WASILEWSKI postanowił dokonać trudnej sztuki przełożenia obrazów Mistrza na dźwięki, tworząc monumentalne kompozycje, głównie w oparciu o muzykę elektroniczną. W kolejnym etapie dodane zostały do nich słowa autorstwa Wishlake’a, co nadało utworom dodatkowej głębi i znaczenia. W ten sposób powstało unikalne widowisko, wykorzystujące różne środki wyrazu, brzmienia i gatunki muzyczne i prowadzące widzów przez interpretacje ludzkiego losu w świetle malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Projekt podzielony jest na cztery tematyczne części. Wychodzi od zagadnień związanych z tworzeniem i inspiracjami, następnie skupia się na mroku i ciemnej naturze człowieka, by przejść do apokalipsy i zakończyć się katharsis.

WASILEWSKIEMU i Wishlake’owi na scenie towarzyszyć będą doskonali wokaliści, którzy wykonają utwory w aranżacjach przygotowanych specjalnie na potrzeby wydarzenia. W projekcie BEKSIŃSKI.LIVE wezmą udział: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz oraz Rogucki. Line-up będzie się różnił w zależności od miasta.

Niezwykle ważne w projekcie BEKSIŃSKI.LIVE będą oczywiście dzieła Mistrza. Zdzisław Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, dlatego twórcy wydarzenia, z pomocą sztucznej inteligencji (AI) postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Na ekranach obrazy Beksińskiego zostaną przepuszczone przez filtr AI i wprawione w ruch. Sztuczna inteligencja, ucząc się z obrazów Mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Narzędzie to pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego.

Line-up:

2.03 – Gdańsk/Sopot (ERGO Arena), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz, Rogucki

26.04 – Kraków (TAURON Arena Kraków), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz, Rogucki

22.05 – Lublin (Hala Globus), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Rogucki, Fisz

13.06 – Olsztyn (Hala Urania), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Rogucki, Fisz

28.09 – Szczecin (Netto Arena), wystąpią: Nosowska, Natalia Szroeder, Rogucki, Fisz

Bilety na wydarzenie dostępne są na eBilet.pl.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym BEKSIŃSKI.LIVE 2024

Muzyka popularna
U2 opublikuje nieznane dotąd nagrania. "Esencja zespołu"
Muzyka popularna
Rekordowy rok Spotify. Serwis jest wart blisko 100 mld dolarów
Muzyka popularna
Nie żyje Charles Dumont, twórca największego przeboju Edith Piaf
Muzyka popularna
Jazztopad: jazzmani zagrają w mieszkaniach melomanów. Nowa fala jazzu we Wrocławiu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Muzyka popularna
Jacob Collier, uczeń Quincy Jonesa, wystąpi w Łodzi