Muzyczne Lato w Parku Ujazdowskim: Festiwal "Paderewski na Ujazdowie" rozpoczyna się już w sobotę!

Już w najbliższą sobotę, 29 czerwca, warszawski Park Ujazdowski ożyje dźwiękami muzyki klasycznej podczas inauguracji II Festiwalu Paderewski na Ujazdowie.

Publikacja: 27.06.2024 12:00

Muzyczne Lato w Parku Ujazdowskim: Festiwal "Paderewski na Ujazdowie" rozpoczyna się już w sobotę!

Organizowany przez Fundację AveArte festiwal jest hołdem dla Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z najznamienitszych polskich pianistów, kompozytorów i dyplomatów. Przez całe lato, w każdą sobotę, park wypełni się melodiami największych dzieł Paderewskiego oraz innych mistrzów muzyki klasycznej.

Warszawa po raz kolejny stanie się sceną dla wyjątkowego wydarzenia kulturalnego. II Festiwal Paderewski na Ujazdowie to seria 11 plenerowych koncertów, które odbywać się będą w każdą sobotę lata o godzinie 16:00 od 29 czerwca do 7 września 2024 roku przy pomniku Paderewskiego w Parku Ujazdowskim. To wyjątkowa okazja, aby mieszkańcy stolicy oraz odwiedzający miasto turyści mogli cieszyć się nie tylko muzyką klasyczną na najwyższym poziomie, ale także urokami jednego z najpiękniejszych stołecznych parków.

Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista, kompozytor, a także polityk i mąż stanu, zasłużył na szczególne miejsce w sercach Polaków. Jego twórczość i działalność polityczna miały ogromny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Właśnie dlatego organizatorzy festiwalu zdecydowali się na uczczenie jego pamięci poprzez muzyczne spotkania w malowniczym otoczeniu przyrody.

Wśród artystów, którzy wystąpią podczas festiwalu, znajdują się uznane osobistości sceny muzycznej. Usłyszymy m.in. Karola Radziwinowicza, Krzysztofa Herdzina, Michała Szymanowskiego, Gregoriia Vasileva, Jekaterinę Drzewiecką, Hyuka Lee, Piotra Sałajczyka, Pawła Kowalskiego, Kacpra Żeromskiego, Jana Bieniasza, trio akordeonowe ThreeK TRIO czy kwintet dęty Cracow Golden Quintet. W repertuarze znajdą się zarówno utwory Paderewskiego, jak i kompozycje innych wielkich mistrzów: Liszta, Mozarta, Brahmsa, Beethovena, Gershwina i wielu innych.

"Chcemy, aby letni festiwal Paderewski na Ujazdowie stał się nie tylko wydarzeniem muzycznym, ale także miejscem spotkań i integracji społeczności Warszawy. Wierzymy, że muzyka klasyczna w plenerze to wyjątkowe doświadczenie, które może być dostępne dla każdego" – mówi Wiesław Dąbrowski, prezes Fundacji AveArte, organizator festiwalu.

Organizatorzy zachęcają uczestników do zabrania ze sobą koców piknikowych, rodzin i przyjaciół. Przyjazna atmosfera i malownicza sceneria Parku Ujazdowskiego sprawią, że każdy koncert będzie doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu w otoczeniu pięknej muzyki. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, co dodatkowo zwiększa dostępność tego kulturalnego święta dla szerokiej publiczności.

Koncerty w Parku Ujazdowskim to nie tylko muzyczne doznania, ale także przypomnienie ważnych momentów w historii Polski. W przeddzień koncertu inauguracyjnego, 28 czerwca 2024 roku, obchodzimy 105. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego, który zakończył I wojnę światową i formalnie przywrócił Polskę na mapę Europy po 123 latach zaborów. Ignacy Jan Paderewski, jako Premier i Minister Spraw Zagranicznych Rządu II Rzeczpospolitej, odegrał kluczową rolę w tych wydarzeniach.

Dzień później, 29 czerwca, przypada 83. rocznica śmierci Paderewskiego, którego życie i twórczość miały ogromny wpływ na polską kulturę i historię. Festiwal "Paderewski na Ujazdowie" jest więc nie tylko okazją do cieszenia się muzyką, ale także do refleksji nad dziedzictwem tego wielkiego artysty i męża stanu.

Nie przegapcie tej niezwykłej okazji, aby w sobotnie popołudnia zanurzyć się w świecie muzyki klasycznej, podziwiając jednocześnie piękno warszawskiego Parku Ujazdowskiego. Festiwal "Paderewski na Ujazdowie" to wydarzenie, które na pewno zostanie w pamięci każdego uczestnika na długo.

Festiwal "Paderewski na Ujazdowie" nie mógłby się odbyć bez wsparcia licznych partnerów. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski. Festiwal wspierają również Fundacja Totalizatora Sportowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Yamaha oraz Związek Kompozytorów Polskich. Patroni medialni to Rzeczpospolita, Polskie Radio, TVP 3 Warszawa, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, Stolica, Jazz Forum oraz Polmic.

Muzyka klasyczna
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i sensacyjny polski Bach Ewy Pobłockiej
Muzyka klasyczna
Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Rękopisy Chopina i Moniuszki nie będą wyrzucone
Muzyka klasyczna
Polka Ewa Bogusz-Moore będzie dyrektorką filharmonii w Niemczech
Muzyka klasyczna
Słynny francuski dyrygent oskarżony o molestowanie muzyków. To kolejna taka afera
Muzyka klasyczna
Kontrowersyjna prawnuczka Richarda Wagnera będzie dyrektorką w Bayreuth