Słynny obraz Tycjana znaleziony na przystanku autobusowym po kradzieży trafia na aukcję

Dwukrotnie skradziony obraz włoskiego mistrza renesansu Tycjana, który kiedyś znaleziono w plastikowej torbie na przystanku autobusowym w Wielkiej Brytanii, ma zostać sprzedany na aukcji w Londynie. Oczekuje się, że za blisko 50 milionów dolarów.

Publikacja: 14.06.2024 11:22

Tycjan, "Odpoczynek w drodze do Egiptu", 1508

Tycjan, "Odpoczynek w drodze do Egiptu", 1508

Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna

amk

„Odpoczynek podczas ucieczki do Egiptu” przedstawia Jezusa, Marię i Józefa odpoczywających w drodze do Egiptu, gdy dowiedzieli się, że Herod, król Judei, wydał rozkaz zabicia młodego Chrystusa.

Dzieło wykonane olejem na płótnie ma niezwykłą historię. Tycjan stworzył je w 1508 roku, gdy miał zaledwie 20 lat. Po raz pierwszy dzieło zostało udokumentowana w kolekcji weneckiego handlarza przyprawami na początku XVII wieku i przez następne stulecia było własnością różnych arystokratów, cesarzy i arcyksiążąt w całej Europie.

Obraz został kupiony przez 4. markiza Bath na aukcji od Christie’s w 1878 r.,  2 lipca bedzie sprzedawany przez ten sam dom aukcyjny w Londynie w imieniu ostatniego markiza. Oczekuje się, że jego cena będzie wynosić od 15 do 25 milionów funtów, czyli do ok. 48 milionów dolarów.

Dzieło Tycjana skradzione dwukrotnie

Po przejściu z rąk do rąk różnych europejskich arystokratów obraz został zrabowany przez wojska napoleońskie podczas francuskiej okupacji Wiednia w 1809 roku i przewieziony do Paryża.

Został później nabyty przez brytyjskiego arystokratę, miłośnika sztuki i przekazany jego potomkom.

Obraz w swojej historii był kradziony dwukrotnie – najpierw w 1809 roku z Belwederu w Wiedniu przez wojska Napoleona Bonaparte, a następnie w 1995 roku, kiedy został zrabowany z Longleat House, siedziby markizów Bath, w Wiltshire. Zniknął wówczas na 7 lat.

Ostatecznie został znaleziony w plastikowej torbie na zakupy na przystanku autobusowym w Richmond przez Charlesa Hilla, byłego szefa działu sztuki i antyków Scotland Yardu. Hill, który zmarł w 2021 r., powiedział, że  miejsce, gdzie znajdował się obraz, wskazał mu anonimowy mężczyzna  w zamian za 100 000 funtów nagrody.

Hill był także znany z pomocy w znalezieniu wersji „Krzyku” Edvarda Muncha z 1893 r., po tym jak została skradziona z Muzeum Narodowego w Oslo w 1994 r.

Malarstwo
Wystawa prac Józefa Chełmońskiego w Warszawie. Reporterska brawura i kontemplacja natury
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Malarstwo
Profesor Antoni Fałat nie żyje. „Straciliśmy wybitnego artystę”
Malarstwo
Wystawa w Londynie. Spełnione życzenie van Gogha
Malarstwo
Salvador Dali: surrealistyczne wizje i naukowe pasje geniusza
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Malarstwo
Austriacka wystawa dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni