To pierwsza publikacja w pełny sposób opowiadająca o historii ulubionych filmów dla młodej widowni, ich bohaterów i ich twórców. Kto pierwszy zrobił w Polsce film dla dzieci? Skąd wzięli się Bolek i Lolek, Reksio, Miś Uszatek? Jak powstawała „Akademia Pana Kleksa" i gdzie Stanisław Jędryka znalazł bohaterów swoich słynnych filmów i seriali?
Autorzy prowadzą czytelnika przez historię polskiego filmu dla dzieci i młodzieży, opowiadają o dziejach studiów filmów animowanych, rozmawiają z trzydziestoma wybitnymi twórcami filmowymi. Książka, wzbogacona o biografie twórców i pełen indeks filmów dla młodej widowni jest bezcennym źródłem wiedzy o tym, co znane i bliskie każdemu z nas – o filmach naszego dzieciństwa.
Monografia zawiera historię polskiego filmu dziecięcego animowanego, aktorskiego, i od strony filmoznawczej, i od strony produkcyjnej, instytucjonalnej. Historia ta rozpoczyna się jeszcze... pod zaborami, kończy na dniu dzisiejszym, na najnowszych filmach i serialach, które dopiero weszły do dystrybucji lub wręcz powstają.
W części branżowej naszkicowana została sytuacja produkcji filmowej dla młodego widza w Polsce od 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji obecnej. Osobne rozdziały poświęcone są słynnemu poznańskiemu festiwalowi dla młodej widowni Ale Kino! oraz programowi Polskie Kino Młodego Widza Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autorzy zadają także trudne pytania o przyszłość polskiego kina dla młodej widowni, o jego kondycję i miejsce w dzisiejszym systemie produkcji i dystrybucji filmowej i telewizyjnej.
Publikacja zaopatrzona jest w obszerne leksykony: filmów, twórców, producentów.