Biblioteka Milana Kundery jest nową przestrzenią w Bibliotece Ziemi Morawskiej (Moravská zemská knihovna). Pisarz wraz z żoną postanowili przekazać tej instytucji obszerny zbiór książek (m.in. rzadkie wydania, zwłaszcza dzieł Montaigne'a i Rabelais'go) a także bogate archiwum osobiste, na które składają się autora, informacje prasowe, rysunki. Materiały te będą dostępne dla czytelników głównie w formie cyfrowej.
Biblioteka Ziemi Morawskiej jest drugą pod względem wielkości biblioteką w Czechach. Brno, w którym się znajduje, jest miejscem urodzenia i młodych lat Kundery.
Czytaj więcej
Na stronie internetowej ogólnopolskiego dziennika pojawiła się wiadomość: „Nie żyje Milan Kundera". Po kilkudziesięciu minutach przyszło sprostowanie. Nie po raz pierwszy uśmiercono artystę za życia.
W grudniu 2009 roku miasto przyznało Kunderze tytuł honorowego obywatela. Jego relacje z ojczystymi Czechami są jednak o wiele bardziej skomplikowane. W 1975 roku wyemigrował do Francji - najpierw pojechał do Rennes na zaproszenie uczelni, na której wykładał literaturę, a dopiero potem dotarł do Paryża. Jego książki już były wtedy (od 1968) w Czechosłowacji na indeksie. Ostatnią powieścią napisaną w ojczystym języku była „Nieśmiertelność” wydana w 1990 roku. Kolejne Kundera pisał po francusku. W 1979 roku stracił czechosłowackie obywatelstwo po ukazaniu się francuskiego tłumaczenia nieopublikowanej wtedy jeszcze w oryginale powieści „Księga śmiechu i zapomnienia”. Wtedy zakazał przekładów swoich tytułów na język czeski.
Czeskie obywatelstwo przywrócono Milanowi Kunderze po 40 latach. Odznaczenie państwowe Medal Za Zasługi przyznane mu przez prezydenta Havla w październiku 1995 roku odebrała na Hradczanach żona pisarza.